Azzurro: case study – czyli włoskie hybrydy PV w Polsce

Azzurro: case study – czyli włoskie hybrydy PV w Polsce
Azzurro

ZCS Azzurro jest wybierane przez polskich klientów coraz częściej. Szczególnie chętnie używany jest w instalacjach, w których klient oczekuje czegoś więcej niż zwykłego falownika fotowoltaicznego. 

Azzurro cieszy się popularnością oraz zyskuje zaufanie wśród klientów ceniących sobie dodatkowe funkcje modułu CONNEXT (HEMS/EMS) oraz zasilanie awaryjne, czyli pracę falownika w trybie off-grid, kiedy zabraknie prądu w sieci.

Poniżej pokazana jest instalacja dla wymagającego inwestora. Kluczowa była dla niego nie tylko wydajna praca z modułami PV, ale także możliwość podłączenia całego domu do wyjścia awaryjnego falownika. Takie rozwiązanie pozwala w razie przerwy w dostawie prądu w ciągu 20 ms zasilać dalej całe gospodarstwo domowe.

REKLAMA

Projekt oraz instalacja zostały wykonane przez firmę Automatyka Wiktor Migniewicz.

Na zdjęciu poniżej widzimy falownik o mocy 20 kW wraz z magazynem energii WeCo o łącznej pojemności 23,2 kWh i mocy rozładowania na poziomie 10kW. Całość zasilają moduły o mocy około 22 kWp. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą być podtrzymywane wszystkie urządzenia, w tym pompa ciepła oraz serwer.

Azzurro 

W tej instalacji znalazły się również baterie włoskiego producenta – WeCo. Ich duża pojemność i solidne wykonanie zapewnia nam dużo energii na wypadek awarii sieci, a sam producent oferuje 10-letnią gwarancję oraz 7000 cykli przy zachowaniu optymalnych warunków pracy związanych głównie z temperaturą oraz głębokością rozładowania na poziomie 80%.

Jeśli 23,3 kWh to za mało, taki system możemy rozbudować do 11, a następnie 22 baterii, uzyskując zawrotne pojemności 63,8 kWh i 127,6 kWh.

Dzięki modułowi CONNEXT inwestor zyskuje możliwość sterowania dodatkowymi obciążeniami, przez co może zarządzać swoim popytem na energię elektryczną i dostosować jej zużycie tak, aby ograniczyć rachunki za prąd. Ponadto moduł CONNEXT czuwa nad mocą pobieraną przez gospodarstwo domowe oraz na bieżąco steruje ładowarką do auta elektrycznego o mocy 22kW. Dzięki temu użytkownik z pełnym spokojem może podłączyć auto do ładowania, nie zważając na energię pobieraną przez inne urządzenia. Jeśli moc przyłączeniowa miałaby zostać przekroczona, moduł CONNEXT obniży moc ładowania.

Moduł ten zapewnia również możliwość wyboru trzech trybów ładowania:

REKLAMA

  • Szybki -> w którym ładujemy auto całą dostępną mocą z przyłącza oraz z falownika AZZURRO;
  • Mieszany -> w którym ograniczamy eksport energii z PV do sieci do minimum, a brakująca energia do uruchomiania procesu ładowania jest dobierana z sieci (ładowarka zaczyna pracować od 1680W);
  • 100% ECO -> w którym auto elektryczne jest ładowane tylko nadwyżką z PV.

Moduł CONNEXT może obsłużyć do 10 ładowarek i równo wydzielić dostępną moc przyłączeniową na każdą z nich.

Rozwiązania od Azzurro w nowoczesnym gospodarstwie domowym odnajdują się znakomicie. Jeśli któraś z wymienionych funkcji nie jest wystarczająca, możemy otrzymać protokoły komunikacyjne do sterowania pracą falownika i wedle własnych potrzeb przystosować go do pracy w nowoczesnym Smart Home.

Jeśli zastanawiasz się, jaki magazyn energii jest dla Ciebie, możesz skorzystać z darmowego konfiguratora online od AZZURRO, który porówna produkcję wraz ze zużyciem w cyklu dobowym i zarekomenduje optymalną pojemność magazyny energii.

 

Firma, która wykonała instalacje:
Automatyka Wiktor Migniewicz
tel. + 48 728 491 779
migniewicz.pl
wiktor@migniewicz.pl

 

Zapraszamy po więcej ciekawostek ze świata OZE:

 

B2b.elitsa.pl

 

artykuł sponsorowany