Magazyn energii wykorzystujący baterie wanadowe uruchomiony w Niemczech

Magazyn energii wykorzystujący baterie wanadowe uruchomiony w Niemczech
fot. Invinity Energy Systems

Hybrydowy system magazynowania energii został uruchomiony przez firmę AMG Advanced Metallurgical Group. System wykorzystuje technologie baterii litowo-jonowych oraz wanadowych baterii przepływowych. Firma rozpoczęła budowę kolejnych trzech tego typu instalacji.

Koncern AMG Advanced Metallurgical Group N.V. ogłosił, że jego spółka zależna AMG LIVA uruchomiła swój pierwszy hybrydowy system magazynowania energii (ang. Hybrid Energy Storage System, HESS), działający w trybie całkowicie automatycznym. Instalacja znajduje się w zakładzie w Hauzenbergu w Bawarii.

Inteligentne magazynowanie energii

REKLAMA

Uruchomiony w Niemczech HESS łączy w sobie technologie baterii litowo-jonowych oraz wanadowych baterii przepływowych. Dodatkowo został wyposażony w system zarządzania wykorzystujący sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby – jak wyjaśnia producent – zapewnić maksymalną wydajność, żywotność i bezpieczeństwo baterii.

Hybrydowy system magazynowania energii ma być przystosowany do szybkiej integracji z głównym systemem zasilania obiektu, a także z odnawialnymi źródłami energii, m.in. fotowoltaiką. Jak poinformowała firma, HESS pracujący w Hauzenbergu ma służyć głównie do niwelowania skoków poboru energii wynikających z produkcji na terenie zakładu. Ponadto ma on być zapasowym źródłem zasilania i rozruchu w przypadku awarii zasilania po stronie operatora sieci.

 

Za jakość systemu mają odpowiadać głównie niemieckie marki – jak czytamy w wypowiedzi dla „PV Magazine”, wszystkie kluczowe części zarówno baterii litowo-jonowych, jak i wanadowych baterii przepływowych są produkowane i montowane w Niemczech.

W planach kolejne trzy systemy

REKLAMA

Zdaniem AMG jednoczesne zastosowanie obu technologii prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania ich potencjału. Ogłaszając uruchomienie pierwszego systemu w Hauzenbergu, firma od razu zapowiedziała, że w budowie są kolejne trzy instalacje HESS.

Pierwszy z tych systemów zostanie zainstalowany w zakładzie AMG Titanium Alloys w Norymberdze w Niemczech, gdzie będzie służyć do zapewnienia stabilności sieci w momentach szczytowych poborów energii elektrycznej, a także zostanie zintegrowany z instalacją PV oraz elektrolizerem produkującym zielony wodór.

Drugi system powstanie w zakładzie AMG Chrome w Rotherham w Anglii, gdzie zostanie połączony z farmą fotowoltaiczną. Trzeci system wdrożony zostanie w zakładzie AMG Engineering w Hanau w Niemczech, gdzie będzie stanowić obiekt demonstracyjny przeznaczony do testowania różnych rozwiązań.

Z dużym prawdopodobieństwem AMG będzie planować budowę kolejnych systemów HESS, ponieważ – jak czytamy w komunikacie – firma dostrzega duży potencjał zastosowanych technologii i docenia ich optymalne parametry pod względem oferowanej mocy, pojemności i kosztów. AMG szacuje, że czas życia systemu HESS wynosi ponad 20 tys. cykli.

Hybrydy na fali wzrostowej

Obecnie widać coraz większe zainteresowanie rynku hybrydowymi systemami magazynowania energii. Jakiś czas temu temu informowaliśmy, że w Oxfordzie podczas otwarcia Energy Superhub Oxford (ESO) Pivot Power uruchomił hybrydowy system baterii, który składa się z akumulatorów litowo-jonowych o mocy 50 MW i pojemności 50 MWh, dostarczonych przez finlandzką grupę Wärtsilä, oraz baterii wanadowej o parametrach 2 MW/5 MWh, dostarczonej przez Invinity Energy Systems, która jest wiodącym dostawcą baterii przepływowych na świecie.

Także w tym wypadku system został wyposażony w nowoczesne rozwiązania sterujące. Za kontrolę odpowiada cyfrowa platforma energetyczna GEMS firmy Wärtsilä.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.