Magazyn energii z baterią przepływową zaczął pracę na Wyspach

Magazyn energii z baterią przepływową zaczął pracę na Wyspach
źródło: warsila.com

Brytyjska firma Pivot Power, będąca częścią EDF Renewables, opracowała nowoczesny system baterii hybrydowych. W skład magazynu energii wchodzi m.in. wanadowa bateria Invinity o mocy 2 MW. System został uruchomiony w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii.

W ramach otwarcia Energy Superhub Oxford (ESO) Pivot Power uruchomił hybrydowy system baterii, który składa się z akumulatorów litowo-jonowych o mocy 50 MW i pojemności 50 MWh oraz z baterii wanadowej o mocy 2 MW/5 MWh. Akumulator li-jon dostarczyła finlandzka grupa Wärtsilä, natomiast baterię wanadową – firma Invinity Energy Systems, która jest wiodącym na świecie dostawcą baterii przepływowych.

Celem Pivot Power jest stworzenie niskoemisyjnej infrastruktury, która zapewni stabilność systemu elektroenergetycznego i zintegruje go z energetyką odnawialną, umożliwiając m.in. szybkie ładowanie samochodów elektrycznych na dużą skalę. Zastosowanie w uruchomionym systemie hybrydowym baterii przepływowej pozwoli systemowi na dostarczanie wyżej mocy przez dłuższy czas.

REKLAMA

Magazyn energii w Oxfordzie, zlokalizowany niedaleko Redbridge Park and Ride, jest kontrolowany przez cyfrową platformę energetyczną GEMS firmy Wärtsilä przystosowaną do sterowania systemem hybrydowym. GEMS gromadzi również dane w czasie rzeczywistym m.in. w celu optymalizacji pracy magazynu poprzez system Habitat wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Magazynowanie energii na dużą skalę

Hybrydowy magazyn energii stanowi jedynie część dużego projektu Energy Superhub Oxford, którego wartość szacuje się na około 41 mln funtów (ok. 231 mln zł). Docelowo projekt ma obejmować wielkoskalowe magazynowanie energii, infrastrukturę do masowego ładowania pojazdów elektrycznych, niskoemisyjne ogrzewanie oraz integrację inteligentnych technologii zarządzania energią w Oxfordzie. Projekt ma się zakończyć w 2040 roku.

Jak podaje Wärtsilä na swojej stronie, jest to pierwszy tego rodzaju projekt w Wielkiej Brytanii o takiej skali oparty na hybrydowym rozwiązaniu. Wspomoże on Brytyjczyków w realizacji celu osiągnięcia 50 GW mocy w energetyce wiatrowej i 70 GW w energetyce słonecznej do 2030 roku.

REKLAMA

Ponadto hybrydowy system magazynowania energii jako pierwszy w Wielkiej Brytanii został podłączony bezpośrednio do sieci przesyłowej wysokiego napięcia – w dzielnicy Cowley w Oxfordzie.

Rośnie zainteresowanie baterią przepływową

Zastosowanie baterii przepływowych przy budowie hybrydowego systemu Pivot Power pokazuje, że rozwiązanie to nabiera coraz większego znaczenia w realizacji wielkoskalowych inwestycji.

W zeszłym roku w Kanadzie firma Lockheed Martin dostarczyła na farmę fotowoltaiczną o mocy 102,5 MW przepływowy magazyn energii GridStar Flow o mocy 6,5 MW i pojemności 52 MWh. Już wówczas podawano informacje, że zastosowanie przepływowych magazynów energii pozwoli oddawać energię z większą mocą przez nawet dwa razy dłuży czas. Oprócz wydłużonej pracy z pełną mocą magazyn można rozładowywać do 100 proc., a jego żywotność ocenia się na 20 lat.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.