Poręczny bank energii do zastosowań mieszkaniowych

Poręczny bank energii do zastosowań mieszkaniowych

Holenderski start-up MyGrid opracował magazyn energii LiFePO4 do zastosowań mieszkaniowych. Zakup urządzenia ma się zwrócić nawet w 6 lat, a jego żywność oceniana jest na okres 16-letni. Pierwsze egzemplarze trafią do sprzedaży pod koniec 2023 roku.

Magazyn energii MyGrid ma pojemność 1500 Wh i jest przeznaczony głównie do zastosowań mieszkaniowych. Jego instalacja sprowadza się do podłączenia wtyczki do klasycznego gniazdka domowego, a następnie zaprogramowania pracy baterii za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie. Oferowana pojemność, jak wskazuje producent, ma wystarczyć na przykład do 125-krotnego naładowania telefonu lub zasilania 3-W żarówki przez 500 godzin.

 

REKLAMA

Energia przepływa w dwie strony

System opracowany przez MyGrid umożliwia pobieranie energii elektrycznej bezpośrednio z gniazdka i przechowywanie jej w baterii oraz wprowadzanie energii tą samą drogą bezpośrednio do domowej sieci elektrycznej w razie wystąpienia zapotrzebowania.

Producent ocenia żywotność urządzenia na ponad 6000 cykli lub 16 lat. Jak wylicza, holenderska rodzina korzystająca z systemu MyGrid jest w stanie zaoszczędzić nawet 300 euro (około 1400 zł) rocznie, co przy cenie urządzenia na poziomie 1650 euro daje zwrot w niecałe 6 lat.

Urządzenie ma kształt cylindryczny. W podstawie średnica wynosi 20 cm, a wysokość magazynu to 40 cm; waży 12 kg. Baterie można rozładowywać z maksymalną mocą 500 W przy napięciu 230 V.

REKLAMA

Również do zastosowań zewnętrznych

Bateria litowo-żelazowo-fosforanowa została zaprojektowana głównie do wykorzystania w mieszkaniach, co jednak nie przeszkadza w tym, by zabrać ją ze sobą w podróż.

Urządzenie może współpracować z panelami fotowoltaicznymi, jest wyposażone w 2 porty USB typu C o mocy wyjściowej 100 W każdy, a także osobne gniazdko AC o mocy 300 W. Producent nie udostępnił informacji o stopniu ochrony magazynu przed pyłami i wodą.

Do obsługi baterii ma powstać specjalna platforma cyfrowa, za pomocą której użytkownik będzie mógł sterować cyklami ładowania i rozładowywania. Ponadto platforma ma umożliwiać inteligentne szacowanie najlepszego czasu na ładowanie i rozładowywanie, z uwzględnieniem m.in. konsumpcji energii oraz jej ceny w danym okresie.

MyGrid planuje rozpocząć produkcję komercyjną we wrześniu 2023 roku, a pierwsze magazyny energii mają trafić do odbiorców już pod koniec tego roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.