APsystems wchodzi w segment magazynowania energii. O szczegółach opowiada prezes Olivier Jacques

APsystems wchodzi w segment magazynowania energii. O szczegółach opowiada prezes Olivier Jacques
fot. APsystems

APsystems jest aktywny na całym świecie w zakresie wdrażania mikroinwerterów do paneli słonecznych. Obecnie realizuje również ambitną strategię dotyczącą baterii. Opowiada o niej Olivier Jacques, globalny prezes firmy.

Olivier Jacques dołączył do APsystems jako globalny wiceprezes wykonawczy w 2015 roku, 5 lat po założeniu firmy.

– Uwierzyłem w technologię mikroinwerterów APsystems i jej wartość rynkową. Ponadto widziałem firmę, która miała dość siły, aby skalować i rosnąć, co jest podstawą długoterminowego sukcesu. Osiągnęliśmy to wspólnie – choćby poprzez stawianie na innowacyjność, budowanie jednolitej globalnej marki i reagowanie na lokalne uwarunkowania rynkowe. Jestem z tego bardzo dumny – mówi.

APsystems ma centralę w Jiaxing (Chiny) i Seattle w USA oraz biura regionalne w Europie i Australii. Produkty wytwarzane są w Chinach, 95 procent produkcji idzie na eksport. Od momentu powstania firmy roczny obrót podwoił się, a nawet potroił. Pozwoliło to firmie osiągnąć globalną pozycję numer dwa w sektorze mikroinwerterów do paneli słonecznych.

Trzecia generacja

Najnowsza, trzecia generacja mikroinwerterów APsystems składa się z jednofazowej serii DS3 (mikroinwerter podwójny, 770 lub 880 W), DS3D (mikroinwerter poczwórny, 1800 W) oraz trójfazowej serii QT2 (2000 W) i QT2D (3200 W). Dzięki tej gamie firma obsługuje zarówno mieszkaniowe, jak i komercyjne projekty fotowoltaiczne.

– Są to jak dotąd nasze najpotężniejsze multimodalne serie mikroinwerterów – wyjaśnia Jacques. – Są bardziej wytrzymałe niż kiedykolwiek wcześniej, częściowo dlatego, że liczba komponentów została znacznie zmniejszona, mają sprawność przekraczającą 97 procent, regulowany współczynnik mocy i są kompatybilne z panelami słonecznymi o dużej mocy. Są to połączone, zaawansowane technologicznie produkty, które umożliwiają komunikację w czasie rzeczywistym, na przykład w celu konfiguracji, monitorowania i rozwiązywania problemów.

APsystems

Przyspieszenie i nowy segment działalności

W zeszłym roku APsystems wszedł na giełdę, ale według dyrektora nie po to, by zwiększać rentowność. – Od 2012 roku notujemy satysfakcjonujące liczby – podkreśla. Emisja akcji miała na celu pozyskanie kapitału na inwestycje w dalsze przyspieszenie i wzrost.

APsystems zdecydowała się również na ekspansję. Wraz z utworzeniem APstorage firma wchodzi na rynek domowych akumulatorów, co jest zupełnie nową jej działalnością.

Wdrażanie strategii bateryjnej APsystems rozpoczęło się w ubiegłym roku wraz z wprowadzeniem pierwszej generacji ładowarek ELS-K o mocy 3 i 5 kWh (produkty te będą dostępne w krajach Beneluksu od połowy maja). Ich funkcje obejmują inteligentne funkcje zarządzania dla maksymalnego zużycia własnego, tworzenia kopii zapasowych i wyrównania zapotrzebowania szczytowego. Są kompatybilne ze zdecydowaną większością 48-W domowych baterii.

Niedawno firma wykonała kolejny krok i wprowadziła na rynek własną baterię litowo-żelazowo-fosforanową do użytku domowego (będzie dostępna w krajach Beneluksu w połowie maja). APbattery to 48-W akumulator niskonapięciowy o pojemności 6,5 kWh, który można modułowo rozszerzyć do 20 kWh. Według Jacques’a jest to jedna z najlepszych obecnie dostępnych opcji, „na przykład pod względem prędkości ładowania i rozładowania, żywotności i strat konwersji”.

– Połączenie z naszą ładowarką oferuje również zaletę monitorowania za pomocą jednej aplikacji, dzięki której zarówno ładowarka, jak i akumulator mogą być monitorowane i zarządzane – podkreśla Jacques.

APsystems

Oferta dla małych firm

Trzecia faza naszej strategii dotyczącej akumulatorów rozpocznie się w połowie tego roku wraz z kolejnym nowym produktem: naszą trójfazową baterią o pojemności 10 kWh, którą można rozszerzyć do 30 kWh. Oznacza to, że wchodzimy również na rynek pamięci masowych dla małych firm – zapowiada Olivier Jacques.

Dyrektor APsystems zwraca też uwagę na interesujący produkt już wdrożony do sprzedaży. – Niedawno wprowadziliśmy absolutny must have dla wielu osób: LAKE1000. Jest to przenośny akumulator o pojemności 1051 Wh. Między innymi można go ładować za pomocą poręcznego, lekkiego panelu słonecznego i rozładowywać np. przez USB i wyjście AC. Wkrótce wprowadzimy również LAKE2000, który ma podwójną pojemność.

– Dzięki tym wszystkim produktom w krótkim czasie pozycjonujemy się jako poważny gracz na rynku akumulatorów. Różni się to oczywiście znacznie od falowników fotowoltaicznych. Ale jest to równie ważne dla transformacji energetycznej, a stawanie się głównym graczem również w tej dziedzinie jest wspaniałym wyzwaniem – podkreśla Jacques.

 

artykuł sponsorowany