Magazyny energii dla prosumenta w niszowej technologii

Magazyny energii dla prosumenta w niszowej technologii
Prolux Solutions

W Czechach rusza produkcja domowych magazynów energii. W przeciwieństwie do większości konkurencyjnych urządzeń, magazyny powstające u naszych południowych sąsiadów nie będą bazować na bateriach litowo-jonowych.

Firma Prolux Solution związana ze szwajcarską grupą Arbonia rozpoczęła produkcję zbiorników do swoich prosumenckich magazynów energii o nazwie Storac, które bazują na technologii przepływowej (redox flow). Zbiorniki będą wytwarzane w zatrudniającym około 700 pracowników zakładzie, który znajduje się w miejscowości Stribro w Czechach. W celu zasilenia fabryki w energię elektryczną, na jej dachach trwa obecnie budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 300 kWp. Z czasem moc dachowej instalacji PV ma wzrosnąć do 1 MWp.

Tworząc ofertę magazynów energii dla prosumentów, Szwajcarzy postawili na inną technologię niż dominujące na rynku baterie litowo-jonowe. Magazyny przepływowe mają charakteryzować się wysokim bezpieczeństwem użytkowania i powinny gromadzić energię na dłuższy czas niż umożliwia to technologia Li-ion.

REKLAMA

Prolux Solutions wymienia wśród przewag swojego produktu także małą podatność na degradację początkowej pojemności po wykonaniu wielu cykli ładowania (DoD wynosi 100%). W efekcie po 20 latach użytkowania urządzenie ma zachować nawet 95 proc. swojej początkowej pojemności – niezależnie od liczby wykonanych cykli ładowania.

Producent w ten sposób prezentuje spadek początkowej pojemności swojego urządzenia w porównaniu z magazynami bazującymi na bateriach litowo-jonowych:

 

utrata pojemności magazynu energii Storac
Utrata pojemności magazynu energii Storac w porównaniu do magazynów z bateriami litowo-jonowymi. Źródło: Prolux Solutions.

Rozmiary podstawowej jednostki magazynu energii Storac wynoszą 200 cm x 60 cm x 60 cm, a jego waga sięga 174 kg. Taki magazyn posiada moc 3 kW i pojemność 6 kWh (szczegółowa specyfikacja urządzenia jest dostępna pod tym linkiem)

Zaletą magazynu mają być także składniki znajdujące się w elektrolicie, które spełnią kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym. Do produkcji elektrolitu w przyszłości ma być wykorzystywany wanad wyłącznie będący produktem ubocznym przy wytwarzaniu stali.

Zbiorniki, w których będzie przechowywany elektrolit, mają być wykonane z tworzywa LDPE (Low Density Polyethylene).

Domowe magazyny energii „made in Europe”

Inwestując w dodatkowe zdolności produkcyjne, Szwajcarzy chcą wyjść naprzeciw rosnącemu popytowi na magazyny energii dla prosumentów w Europie. Prolux Solutions podkreśla, że tylko w Niemczech rynek domowych magazynów energii w ubiegłym roku był wart około 7 mld euro i wzrósł w porównaniu do wcześniejszego roku aż o 2/3.

Szwajcarska firma zaznacza, że technologia redox flow umożliwia bazowanie na całkowicie europejskim łańcuchu dostaw w przeciwieństwie do innych magazynów, które w dużej mierze muszą bazować na komponentach pochodzących z Azji.

Wrażliwość międzynarodowych łańcuchów dostaw uwidoczniła się w ostatnich latach w wyniku pandemii i międzynarodowych kryzysów. Dzięki produkcji w Europie Środkowej i krótkim trasom transportowym możemy niezawodnie zaopatrywać instalatorów nawet jeśli pojawią się problemy z dostawą międzynarodową lub logistyką – komentuje Johannes Häntzschel, szef segmentu Battery Storage w Prolux Solutions.

REKLAMA

Grupa Arbonia, której częścią jest Prolux Solutions, zatrudnia około 6,5 tys. pracowników i posiada zakłady produkcyjne w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Serbii, we Włoszech, Belgii, a także w Polsce. W naszym kraju do szwajcarskiej grupy należą fabryki stolarki okiennej i drzwi firm Dobroplast i Invado.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: