PSE wydał warunki przyłączenia dla magazynów energii o ogromnej mocy

PSE wydał warunki przyłączenia dla magazynów energii o ogromnej mocy
Fot. Southern California Edisson

Operator krajowej sieci przesyłowej PSE poinformował o wydanych warunkach przyłączenia dla magazynów energii elektrycznej. Chociaż jesteśmy dopiero na wstępnym etapie rozwoju krajowego rynku magazynów energii, to wydane dotychczas przez PSE warunki przyłączenia dla tego typu jednostek robią wrażenie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) upubliczniły informacje o warunkach przyłączenia do sieci przesyłowej, które zostały wydane dla inwestorów szykujących projekty magazynów energii elektrycznej. Z informacji PSE wynika, że dotychczas warunki przyłączenia do sieci przesyłowej uzyskały 23 projekty magazynów energii elektrycznej. Łączna moc w wydanych warunkach wynosi 3345,9 MW.

Jeśli przyjąć, że w wyniku tych inwestycji mogłyby powstać dwugodzinne magazyny energii, oznaczałoby to uzyskanie pojemności na poziomie niemal 6,7 GWh, co istotnie wzmocniłoby bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Największy magazyn energii w sieci przesyłowej

Większość magazynów energii, które uzyskały warunki przyłączenia, ma zabezpieczoną moc ponad 100 MW.

Moc największego magazynu, który znalazł się na liście PSE, wynosi 600 MW.  To jednostka, która ma zostać przyłączona do krajowego systemu elektroenergetycznego w stacji Siedlce Ujrzanów. Warunki przyłączenia dla tej inwestycji zostały wydane już w lutym 2020 roku. Inwestycja ma już umowę o przyłączenie, która została podpisana w lutym 2022 roku. Zgodnie z nią przyłączenie do sieci magazynu powinno nastąpić do maja 2030 roku.

Oprócz tej inwestycji zawartą umowę przyłączeniową ma jeszcze pięć projektów zakładających uruchomienie magazynów energii elektrycznej – z czego cztery zostały podpisane w pierwszym kwartale 2022 roku.

W 2023 roku PSE nie podpisał jeszcze żadnej umowy o przyłączenie magazynu energii elektrycznej, natomiast w tym roku operator krajowej sieci przesyłowej wydał już osiem warunków przyłączenia dla tego typu inwestycji.

Kto chce budować magazyn energii?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie wymieniają nazw spółek, które otrzymały warunki przyłączenia dla magazynów energii – w przeciwieństwie do warunków przyłączenia wydawanych dla instalacji wytwórczych. W przypadku tych ostatnich wraz z mocą instalacji i miejscem przyłączenia PSE podaje nazwę inwestora.

REKLAMA

Niektóre firmy jednak same informowały już o otrzymanych warunkach przyłączenia magazynów energii do sieci PSE. Wśród nich jest Columbus Energy, który otrzymał warunki przyłączenia dla trzech magazynów energii o mocach liczonych w setkach megawatów.
.

.
Inny inwestor działający na krajowym rynku magazynów energii – Green Capital SA – informował o otrzymaniu warunków dla magazynu o mocy 110 MW. Instalacja ma zostać przyłączona do sieci za pośrednictwem GPZ Krosno.

Z kolei Polska Grupa Energetyczna chce przyłączyć do sieci przesyłowej bateryjny magazyn energii o pojemności około 1 GWh. PGE niedawno ogłosiło postępowanie mające na celu wybór wykonawcy magazynu energii.

 

warunki przyłączenia magazynów energii lista PSE
Wydane warunki przyłączenia do sieci PSE na 31 maja 2023. Źródło: PSE

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.