REKLAMA
 
REKLAMA

Nadpodaż akumulatorów na rynku magazynowania energii

Nadpodaż akumulatorów na rynku magazynowania energii
fot. YouTube/Trina Storage

Według danych agencji Infolink w ubiegłym roku globalne dostawy akumulatorów trzykrotnie przekroczyły pojemności zainstalowanych magazynów energii. I ten trend ma się utrzymywać.  

Agencja Infolink wylicza, że w 2022 roku w skali globalnej zrealizowano dostawy akumulatorów o łącznej pojemności 144 GWh. Tymczasem wartość zanotowana w zainstalowanych w tym czasie magazynach energii wyniosła globalnie 44 GWh – czyli ponad trzy razy mniej.

Według szacunków w 2023 roku dostawy akumulatorów przekroczą 230 GWh, a pojemność w budowanych instalacjach podłączonych do sieci wyniesie 95 GWh. Będzie się więc utrzymywać znaczna różnica między dostawami a faktycznie wykorzystanymi ogniwami, co budzi obawy producentów o nadpodaż tych komponentów.

REKLAMA

Przyczyny problemu

Infolink wskazuje, że tak duża rozbieżność między dostawami a pojemnością instalowanych magazynów wynika głównie z długiego czasu budowy magazynów energii. To powoduje, że moc podłączona do sieci nie może szybko odzwierciedlić wielkości dostaw.

Obecnie budowa magazynu energii trwa od sześciu miesięcy do roku lub dłużej, dlatego też akumulatory dostarczone w 2022 roku mogą zostać zainstalowane i podłączone do sieci dopiero w 2023 roku. Dotyczy to zwłaszcza dużych obiektów, wymagających dużych dostaw ogniw, co jeszcze zwiększa wskazaną lukę.

Trudności w oszacowaniu faktycznie zainstalowanej mocy i pojemności w magazynach energii według Infolink wynikają także z faktu, że w wielkoskalowych magazynach energii w celu spełnienia wymogów operacyjnych instaluje się dodatkową pojemność (3-10 proc.) magazynową. Rzeczywisty wolumen zainstalowany jest więc wyższy niż pojemność nominalna – np. w obiekcie o pojemności 10 GWh może ona faktycznie wynosić od 10,3 GWh do 11 GWh.

REKLAMA

Dodatkowym problemem są także trudności z gromadzeniem danych dotyczących podłączenia do sieci magazynów dla sektora przemysłowego i komercyjnego (C&I) oraz instalacji off-grid. Ponadto część zamówionych akumulatorów została wykorzystana do zastąpienia komponentów zużytych, czego też nie uwzględniają dane o nowych mocach i pojemnościach zainstalowanych.

Kilkuletni trend

Infolink szacuje, że jeżeli czas budowy wielkoskalowych magazynów energii nie zostanie znacząco skrócony, to luka między pojemnością akumulatorów dostarczonych a zainstalowanych utrzyma się do 2025 roku.

Agencja spodziewa się, że w przyszłości ustandaryzowane zostaną systemy magazynowania energii za licznikiem i ich instalacja będzie tak prosta jak w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego, co pociągnie za sobą większy wolumen zainstalowanych mocy i pojemności. Jednak magazynowanie energii za licznikiem ze względu na swoją skalę ma niewielki wpływ na globalne dane.

Według InfoLink do 2025 roku globalna pojemność magazynowania energii z wykorzystaniem metod elektrochemicznych przekroczy 175 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

już czas najwyższy by zaczęły się solidne zjazdy cen tych produktów, bo stawki sprzedawców detalicznych puki co nie zachęcają do nabycia, a kupno w hurcie przy cenach 4500zł netto / 3,3kWh to też rozbój

Ale używane ogniwa litowo jonowe z ubiegłego roku można kupić za 300 zł za 1 kWh.

@ energetyk II – używane ogniwa – cena zachęcająca, ale nim znajdziesz ogniwa o podobnych parametrach to musisz przewalić kilka sztuk * 16 w szeregu na 48V to robi cenę, do tego czas i sprzęt na pomiary pojedynczych ogniw – wolę nowe kupić i mieć gwarancję na 5 – 10 lat

Mówimy o ogniwach Li-jon a nie o lfpo4 i o ogniwach z ubiegłego roku.
Jak chcesz to zapytam się Chińczyka o cenę, a ma magazyn w Rotterdamie na Europe.

bank w domu mam na bateriach us3000c Pylontech,

Ja też mam of grid 6 paneli 450W na bateriach li-jon 12kWh do grzania ciepłej wody użytkowej i zasilania pompy w studni i podlewania ogrodu.

„przyszłości ustandaryzowane zostaną systemy magazynowania energii za licznikiem i ich instalacja będzie tak prosta jak w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego”
I, o to chodzi. Składasz jak z klocków lego.

Jak jest nadpodaż to powinno być tanio a nie jest.

Można już tanio kupić jak się wie gdzie. Kilka dni temu polski importer sprzedał 200 baterii (szuflad) 5kwh LFP po 4tyś

@ rogi 19-07-2023 08:53 – raczej po 4500 jak już o ścisłość idzie – widziałem tą ofertę na OLX, pewien koleś na YT promował to niby po 4k, ale pod dołączonym linkiem najniższa cena to 4k5zł
to oczywiście znacznie lepsza cena niż to co za 3,3kWh pylontech obecnie płacę, ale mam 10 lat gwarancji i markę, która istnieje na rynku nie mniej niż 10 lat (od tylu lat ją widzę w materiałach i cennikach)

@ up – ciąg dalszy — jak przeglądałem specyfikację tego polskiego importera to widziałem również, że ilość cykli życia tych baterii była niższa (jak dobrze pamiętam około 4k, a Pylon daje około 6k)

@prosument było 4tys na hasło nazwy kanału

A gdzie są te oferty na 300 zł/ kWh?Jakieś imię,nazwa użytkownika?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA