Polska kupiła kilkaset magazynów energii dla Ukrainy

Polska kupiła kilkaset magazynów energii dla Ukrainy
Tesla / Youtube

Polski rząd sfinansował zakup ponad 500 bateryjnych magazynów energii, które wyprodukowała Tesla. Trafią na Ukrainę, gdzie będą zapewniać dostawy energii m.in. dla szpitali w czasie przerw w dostawach prądu z sieci.

O otrzymaniu 508 bateryjnych magazynów energii Powerwall poinformował ukraiński minister transformacji cyfrowej Mykhailo Fedorov. Jak napisał w mediach społecznościowych, Powerwalle zwiększą bezpieczeństwo energetyczne m.in. szkół i szpitali.

Ukraiński minister jednocześnie podziękował za pomoc w dostarczeniu magazynów Powerwall polskiemu ministrowi cyfryzacji Januszowi Cieszyńskiemu.

REKLAMA

Ukraina już korzysta z pierwszych magazynów energii wyprodukowanych przez Teslę. Pierwszych 50 Powerwalii trafiło tam przed rokiem i zostały zainstalowane m.in. w szpitalach na terenach odzyskanych przez Ukrainę.

To efektywne rozwiązanie w czasie rosyjskiego terroru rakietowego. Powerwalle są ładowane z sieci i zapewniają energię do 14 godzin. Dzięki nim lekarze będą ratować życie, nauczyciele prowadzić lekcje, a Ukraińcy utrzymają dostęp do Internetu za pośrednictwem Starlinków – napisał w mediach społecznościowych Fedorov.

Również dostawy produkowanych przez firmę Elona Muska Starlinków to w dużej mierze zasługa polskich władz. Ministerstwo Cyfryzacji informowało na początku tego roku, że nasz kraj przekazał Ukrainie prawie 20 tys. terminali umożliwiających łączność z Internetem z każdego miejsca na terenie Ukrainy niezależnie od naziemnej infrastruktury.

REKLAMA

Powerwall odpowiedzią na blackouty

Tesla oferuje obecnie drugą generację swoich magazynów energii Powerwall 2. Bazują one na bateriach litowo-jonowych i posiadają wbudowany falownik hybrydowy.

Powerwall 2 zapewnia szczytową moc 7 kW, a jego użytkowa pojemność wynosi 13,5 kWh (pojemność pierwszej wersji urządzenia była ponad dwukrotnie mniejsza, wynosiła 6,4 kWh). Natomiast później Tesla wprowadziła zmodernizowaną wersję drugiej generacji, określanej jako Powerwall+, o mocy 9,6 kW.

Rozmiar Powerwalla 2 wynosi 1150 mm x 755 mm x 147 mm, a jego masa sięga 114 kg. Można go umieścić na podłodze lub na ścianie. Hałas generowany przez urządzenie w odległości 1 metra ma nie przekraczać 40 dB przy temperaturze 30 st. C. Na magazyn Tesla daje 10-letnią gwarancję.

Koszt zakupu i montażu Powerwalla wynosi na rynku amerykańskim około 11,5 tys. dolarów, czyli około 47 tys. zł (to cena bez uwzględnienia ulg podatkowych dostępnych w USA na tego rodzaju inwestycje). Koszt zakupu magazynu bez usługi instalacji to około 9,2 tys. dolarów.

Obecnie Tesla szykuje się do wprowadzenia na rynek trzeciej generacji magazynów Powerwall. Więcej na ten temat w artykule: Nowy magazyn energii dla prosumentów od Tesli.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.