REKLAMA
 
REKLAMA

Oto komercyjny magazyn energii zbudowany z odzyskanych baterii

Oto komercyjny magazyn energii zbudowany z odzyskanych baterii
Fot. Voltfang

Firma Voltfang wprowadza na rynek systemy magazynowania energii zbudowane z wykorzystaniem baterii pochodzących z odzysku (second life). Na ich rozwiązanie postawiła już m.in. jedna z restauracji McDonald’s w Portugalii.

System magazynowania energii dostępny jest w dwóch wersjach: przystosowanej do montażu wewnątrz budynków (Voltfang Industrial) oraz przeznaczonej do montażu na zewnątrz (Voltfang Industrial Outdoor). W obu przypadkach postawiono na główny komponent w postaci używanych baterii litowo-jonowych pochodzących z sektora elektromobilności.

Voltfang Industrial

System magazynowania energii elektrycznej przeznaczony do montażu wewnątrz składa się z zestawu baterii, inwertera (Kaco blueplanet gridsave) i opracowanego przez Voltfang systemu do zarządzania energią (Energy Management System, EMS). Wyjściowa pojemność magazynu to 33 kWh, ale producent zaznacza, że poprzez rozbudowę użytkownik może uzyskać maksymalną pojemność nawet 1 MWh.

REKLAMA

Wymiary szafy przechowującej baterie o pojemności 33 kWh wynoszą 800 x 600 x 2000 mm. Pojedynczy moduł bateryjny waży 30 kg.

System Voltfang Industrial ma stopień ochrony IP55. Producent podaje, że optymalny zakres temperatury otoczenia dla pracy wynosi od -10 do +50 st. C. Żywotność systemu ocenia na 10 tys. cykli (lub 10 lat gwarancji).

Voltfang Industrial Outdoor

System przeznaczony do pracy na zewnątrz został zamknięty w wytrzymałej obudowie chroniącej baterie i pozostałe komponenty przed słońcem i deszczem. Podobnie jak pierwsza wersja Outdoor można rozbudowywać, rozpoczynając od pojemności 33 kWh, a kończąc na 700 kWh. Tę wersję wyposażono w system aktywnego chłodzenia powietrzem z płynną regulacją prędkości przepływu dla zapewnienia odpowiedniej temperatury pracy magazynu energii wraz ze zmieniającymi się warunkami otoczenia.

REKLAMA

Wymiary pojedynczej szafy mieszczącej zestaw baterii o pojmności do 100 kWh wynoszą 2900 x 2140 x 1000 m. Tym razem inwerter (również produkcji Kaco) został umieszczony na zewnętrznej obudowie szafy.

Voltfang Industrial Outdoor również ma stopień ochrony IP55. Optymalny zakres temperatury otoczenia dla pracy wynosi nieco więcej niż w przypadku systemu przeznaczonego do pracy w pomieszczeniach – od -20 do +50 st. C. Warunki gwarancyjne dla Outdoor pozostają bez zmian.

McDonald’s postawił na Voltfang

Jedna z restauracji McDonald’s, zlokalizowana w portugalskiej miejscowości Pombal, postawiła na rozwiązanie do magazynowania energii Voltfanga. System Voltfang Industrial o pojemności 33 kWh został zainstalowany na zapleczu restauracji i pomaga w zaspokojeniu zapotrzebowania energetycznego podczas szczytowych obciążeń, które w przypadku tej restauracji mają miejsce w przedziałach godzinowych 7-10 oraz 18-21.

Dzięki inwestycji w system magazynowania energii bazujący na bateriach z odzysku i unikaniu w ten sposób pobierania energii z sieci restauracja McDonald’s w Portugalii ma zredukować emisję CO2 o 30 ton w ciągu kolejnych 20 lat eksploatacji systemu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

szkoda, że się nie docenia masowego wykorzystaniu „zużytych” bat. sam. w kraju , można by z tego zrobić jakiś biznes narodowy

Bo tych baterii nie ma. Będą za jakieś 15 lat.

Degradacją baterii w samochodach nie postępuje tak szybko jak opowiadają przeciwnicy elektryków. Spokojnie wystarcza na 1 mln km, a więc 3 razy więcej niż przejeżdża statystyczna osobówka

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA