Najpopularniejsze domowe magazyny energii w Niemczech

Najpopularniejsze domowe magazyny energii w Niemczech
Pylontech

Niemcy to największy rynek domowych magazynów energii na świecie, a inwestycje w domowe baterie stale na nim przyspieszają. W pierwszej połowie 2023 r. niemieccy prosumenci zainstalowali więcej baterii niż w całym 2022 r. Okazuje się, że najbardziej korzystają na tym dostawcy z Chin.

Z ostatnio opublikowanej analizy Bloomberg New Energy Finance (BNEF) wynika, że Niemcy są zdecydowanym globalnym liderem, jeśli chodzi o inwestycje w domowe magazyny energii. Już na koniec zeszłego roku według szacunków BNEF domowe baterie miało niemal 4/5 niemieckich prosumentów.

Raport na temat inwestycji w domowe magazyny energii w pierwszym półroczu 2023 r. w Niemczech przedstawiła firma doradcza EUPD Research. Wynika z niego, że w tym okresie w domach niemieckich prosumentów przybyło 261 tys. baterii w segmencie urządzeń o jednostkowej pojemności do 20 kWh. Ich łączna pojemność wyniosła 2,26 GWh, co daje około 8,6 kWh na pojedynczy magazyn. Oznacza to, że tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2023 r. przybyło w Niemczech więcej domowych magazynów energii niż w całym 2022 r.

REKLAMA

Wzrost inwestycji w domowe magazyny energii za Odrą idzie w parze ze wzrostem liczby prosumentów. W pierwszej połowie 2023 r. w Niemczech moc małych instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 20 kW wzrosła aż o 3 GW. To więcej, niż zainstalowano w tym segmencie w całym 2022 r.

EUPD Research szacuje, w całym 2023 r. w Niemczech liczba domowych magazynów energii wzrosła o około pół miliona. Całkowita pojemność tych baterii ma sięgać 4,4 GWh. Na potwierdzenie tych szacunków musimy jednak jeszcze poczekać.

Chińczycy zdominowali rynek

Mimo że w Niemczech działają rodzimi producenci domowych magazynów energii, to największy udział w tym rynku utrzymują dostawcy domowych baterii z Azji. Pozycję lidera utrzymuje chiński BYD. Według EUPD Research w pierwszej połowie 2023 roku co trzeci magazyn energii instalowany w niemieckich domach pochodził od tego producenta.

Na drugim miejscu pod względem liczby dostarczonych magazynów w pierwszej połowie zeszłego roku są inni producenci z Chin – Huawei (10 proc. udziału w rynku zarówno pod względem liczby sprzedanych magazynów jak i ich pojemności) oraz Pylontech (9 proc.). Dopiero na czwartym miejscu jest pierwszy dostawca z Niemiec (E3/DC z udziałem 7 proc.).
.

REKLAMA

.
Eksperci EUPD Research zwracają uwagę na stosunkowo niską pozycję największego niemieckiego producenta domowych magazynów energii – firmy Sonnen, której udział w sprzedaży domowych baterii w Niemczech w pierwszej połowie 2023 r. wyniósł jedynie 6 proc.

W pierwszej dziesiątce największych sprzedawców domowych magazynów energii - pod względem wolumenu oraz pojemności dostarczonych baterii na rynek niemiecki w pierwszej połowie 2023 r. - znalazło się w sumie pięciu producentów z Niemiec: E3/DC, Senec, Sonnen, RCT Power oraz Fenecon. Pozostali pochodzą z Chin. Są to: BYD, Huawei, Pylontech, Alpha ESS i Sungrow.

 

Najwięksi producenci domowych magazynów energii dostarczonych baterii na rynek niemiecki w pierwszej połowie 2023 r.
Najwięksi producenci domowych magazynów energii dostarczonych na rynek niemiecki w pierwszej połowie 2023 - pod względem ilości (po lewej) i pojemności (po prawej). Źródło: EUPD Research

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.