REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszył montaż ogromnego magazynu energii RWE

Ruszył montaż ogromnego magazynu energii RWE
fot. RWE

W jednej z niemieckich elektrowni zamontowane zostały pierwsze moduły baterii litowo-jonowych, które złożą się na magazyn energii o pojemności 84 MWh. To jeden z dwóch etapów potężnej inwestycji RWE.

W Niemczech, w Nadrenii Północnej-Westfalii, realizowany jest duży projekt magazynowania energii. Koncern RWE w swoich elektrowniach w Neurath i Hamm zainstaluje łącznie 690 bloków baterii litowo-jonowych, w tym 250 w Neurath. Pierwsze z nich już trafiły na teren elektrowni. Zakończenie tego procesu zaplanowane jest na drugą połowę 2024 r.

Łącznie magazyny energii w Neurath i Hamm mają osiągnąć moc 220 MW i pojemność 235 MWh. Będzie to jeden z największych systemów magazynowania energii w Niemczech.

REKLAMA

Modułowe bloki baterii

Jak podaje RWE, prace budowlane posuwają się w szybkim tempie. W Neurath, gdzie powstaje magazyn energii o mocy 80 MW i pojemności 84 MWh, zainstalowano pierwsze z 250 bloków baterii – po położeniu fundamentów i podziemnego okablowania. Zajęły one powierzchnię 7500 m2. Każdy blok zawiera osiem modułów z ogniwami litowo-jonowymi.

Już za kilka miesięcy w Neurath, miejscu o bogatej tradycji energetycznej, zostanie uruchomiony jeden z największych magazynów akumulatorów w Niemczech, wraz z siostrzanym projektem w Hamm. To dobra wiadomość dotycząca zmian strukturalnych w nadreńskim obszarze górniczym i niezawodnych dostaw energii elektrycznej w coraz bardziej ekologicznym świecie energii – powiedział Karl-Heinz Stauten, dyrektor elektrowni RWE Power.

REKLAMA

Inwestor informuje, że w nadchodzących miesiącach prócz baterii zainstalowana zostanie również niezbędna infrastruktura sieciowa. Obejmuje ona transformatory wysokiego napięcia i połączenie magazynu z siecią 110 kV.

Od drugiej połowy 2024 r. magazyny energii w Neurath i Hamm mają pomagać w stabilizowaniu systemu elektroenergetycznego. Zapewnią niezbędne dostawy energii w ciągu kilku sekund od wezwania. Jak wyjaśnia RWE, gdy taką potrzebę zgłosi operator systemu, magazyny będą pobierać nadmiar energii z sieci i dostarczać ją z powrotem, pomagając w utrzymaniu wymaganej częstotliwość sieci.

Magazyny energii mają również zarabiać na arbitrażu cenowym, wprowadzając energię do sieci w okresie niskich cen i pobierając ją w czasie wysokich cen na rynku hurtowym. Magazyny będą też wirtualnie połączone z elektrowniami RWE w Niemczech.

RWE buduje i obsługuje systemy magazynowania baterii w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Na początku tego roku koncern uruchomił baterie w Lingen i Werne o mocy 117 MW. Obecnie RWE eksploatuje bateryjne magazyny energii o łącznej mocy około 500 MW i wdraża projekty o mocy ponad 900 MW. RWE planuje rozszerzyć swoją działalność w zakresie magazynowania energii w skali globalnej do 6 GW w 2030 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Bardzo dobry kierunek. Gdyby tak wszędzie robili to niebawem można zamknąć tradycyjne elektrownie.

Pozwólcie ludziom robić to samo tz. zarabiać na arbitrażu to będziecie mieć setki tysięcy rozproszonych magazynów bez żadnych kosztów. A gdyby to trochę dotować to i miliony.

Dokładnie, Devnull, decentralizacja jest tańsza. Ale wpisuje się ten mega projekt w centralną dystrybucję dla odbiorców(czytaj kontrolę odbiorców)

„Magazyny energii mają również zarabiać na arbitrażu cenowym, wprowadzając energię do sieci w okresie niskich cen i pobierając ją w czasie wysokich cen na rynku hurtowym”
Chyba komuś się coś pomyliło.

Trzeba rozkopać I zdewastować pół Afryki ,zagonić dzieci do kopalni by w Europce zbudować magazynek.

Przy dzisiejszej technologii koszty budowy przekraczają zyski, wszystko jest dotowane przez państwo. Jakoś prywatni inwestorzy nie nie idą tą drogą dlaczego ? Bo jest to nieopłacalne.

Dla kogo taka informacja ? Dla obcych wywiadów ?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA