2,4 tys. nowych magazynów energii w sieci PGE Dystrybucji

2,4 tys. nowych magazynów energii w sieci PGE Dystrybucji
Pylontech

W ubiegłym roku wyraźnie wzrosła liczba magazynów energii przyłączonych do sieci spółki PGE Dystrybucja. Pierwszy kwartał br. nie był w tym zakresie najlepszy, ale znacznie lepiej wyglądają dotychczasowe dane za drugi kwartał.

W 2023 r. największy operator systemu dystrybucyjnego w Polsce odnotował duży wzrost przyłączeń magazynów energii w stosunku do lat wcześniejszych. Jeszcze w 2022 r. do sieci PGE Dystrybucji przyłączono około 300 magazynów energii, a w 2023 r. liczba takich urządzeń w sieci tej spółki wzrosła o ponad 4,4 tys.

Pierwsze miesiące 2024 roku – stojące pod znakiem oczekiwania rynku na informacje o nowej edycji programu Mój Prąd – wskazywały, że ubiegłoroczny wzrost przyłączeń magazynów do sieci PGE Dystrybucji w tym roku może być trudny do powtórzenia.

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2024 r. do sieci PGE Dystrybucji przyłączono 867 prosumenckich magazynów energii o łącznej mocy zainstalowanej 5472 kW. To daje około 6,31 kW na instalację (PGE Dystrybucja nie przekazała nam informacji o pojemności przyłączonych magazynów).

Uzyskaliśmy też informacje o przyłączaniach magazynów w pierwszych tygodniach drugiego kwartału br. W okresie od 1 kwietnia do 15 maja w sieci PGE Dystrybucji pojawiły się 1532 magazyny energii o mocy zainstalowanej 9342 kW, co daje 6,09 kW na instalację. Widać więc spory wzrost w stosunku do wcześniejszego kwartału.

REKLAMA

Ponad 3,5 tys. magazynów energii w sieci Energi-Operator

Ostatnio informacje o inwestycjach w magazyny energii przyłączonych do swojej sieci podał inny operator systemu dystrybucyjnego – Energa-Operator. Spółka poinformowała, że do końca zeszłego miesiąca do jej sieci przyłączonych było 3549 magazynów energii o łącznej mocy 19 MW i pojemności około 90 MW.
.

.
Wyłącznie w pierwszych pięciu miesiącach tego roku do sieci Energi-Operator przyłączono 941 magazynów o mocy 5,56 MW i pojemności 16,89 MW. Średnia moc i pojemność tych urządzeń wynoszą 5,9 kW/17,9 kWh.

Na koniec maja do sieci tego operatora przyłączonych było już łącznie 279,5 tys. prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o sumarycznej mocy 2,46 GW. To oznacza, że odsetek prosumentów z magazynami energii w sieci Energi-Operator wynosił niewiele ponad 1 proc.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.