REKLAMA
 
REKLAMA

W Norwegii ruszyła gigafabryka baterii LFP

W Norwegii ruszyła gigafabryka baterii LFP
fot. Morrow Batteries

Ogromna fabryka ma produkować do 3 mln ogniw baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) rocznie. Rozpoczęła się produkcja testowa. 

Norweska spółka Morrow Batteries zainaugurowała działalność swojej gigafabryki Morrow Cell Factory w Arendal w Norwegii. Producent zamierza wytwarzać w zakładzie do 3 mln ogniw baterii w skali roku. Ich łączna pojemność sięgnie 1 GWh.

Morrow zadeklarował, że będzie ściśle współpracował z klientami w celu dopracowania procesu wytwórczego, aby osiągnąć w najbliższych miesiącach jak najwyższą finalną jakość produkcji seryjnej. Obecnie trwa etap testowy.

REKLAMA

Pierwsza gigafabryka w Europie

Norwegowie zaznaczają, że uruchomiony zakład produkcyjny jest pierwszą w Europie fabryką baterii litowo-żelazowo-fosforanowych w skali giga.

To niezwykle ważny dzień w historii norweskiego przemysłu i potwierdzenie odważnej wizji i podejmowania ryzyka przez naszych założycieli oraz poświęcenia naszego zróżnicowanego zespołu pracowników Morrow, składającego się obecnie z 200 osób 34 narodowości – powiedział Lars Christian Bacher, dyrektor generalny Morrow Batteries – Dzięki wysiłkowi wielu osób Arendal stało się pierwszym miastem w Europie, w którym znajduje się gigafabryka LFP, zapewniająca miejsca pracy, tworząca wartość dodaną i generująca znaczne przychody z eksportu.

Zgodnie z zapowiedzią dyrektora komercyjna produkcja baterii ma się rozpocząć jeszcze przed końcem tego roku.

 

 

Morrow Cell Factory zatrudni około 150 osób pracujących w systemie zmianowym. Jest to pierwsza z czterech fabryk planowanych w Arendal.

REKLAMA

Tylko dwa lata budowy

Producent podkreśla, że uruchomienie produkcji testowej nastąpiło zaledwie dwa lata po wbudowaniu kamienia węgielnego pod fabrykę. Od listopada 2023 r. Morrow wyprodukował i wysłał tysiące próbek ogniw LFP do potencjalnych klientów w celu ich przetestowania i walidacji. Zapewnia, że dzięki temu może teraz dostarczyć komercyjnie opłacalne, dokładnie przetestowane i konkurencyjne baterie LFP.

Technologia LFP, jak wskazuje Morrow, zaczyna dominować w akumulatorowych systemach magazynowania energii, maszynach ciężkich i pojazdach elektrycznych średniego zasięgu. Producent zaznacza również, że Norwegia jest odpowiednim miejscem do uruchomienia produkcji akumulatorów ze względu na swoje osiągnięcia w przemyśle procesowym i technologii materiałowej, długą tradycję inżynierii i innowacji przemysłowych oraz szeroki dostęp do energii odnawialnej.

W otwarciu fabryki w Arendal uczestniczył premier Norwegii Jonas Gahr Støre. – Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), z którą jestem w kontakcie niemal co tydzień, mówi mi, że nasze cele w zakresie redukcji emisji będą zależeć od tego, czy będziemy w stanie wystarczająco szybko zwiększyć produkcję baterii – zaznaczył premier podczas swojego wystąpienia.

Wspomniał również o zainaugurowanej przez jego rząd Zielonej Inicjatywie Przemysłowej, której priorytety obejmują: CCS, wodór, morską energetykę wiatrową, ekologiczną żeglugę oraz surowce i baterie. Dodał jednocześnie, że norweski rząd pracuje nad instrumentami, które mają ułatwić rentowny rozwój przemysłu w związku z transformacją energetyczną.

Serbska fabryka baterii LFP

W ubiegłym roku zakład produkcji ogniw do baterii LFP w Serbii uruchomiła spółka ElevenEs, należąca do europejskiego funduszu EIT InnoEnergy. Do produkcji ma być wykorzystywana wyłącznie energia odnawialna.

Zakład ElevenEs w mieście Subotica specjalizuje się w wytwarzaniu pryzmatycznych ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych do zastosowania m.in. w elektrycznych samochodach osobowych, autobusach i pojazdach ciężarowych oraz w systemach magazynowania energii.

W tym roku fabryka ElevenEs miała osiągnąć moce produkcyjne na poziomie 500 MWh, a do 2027 r. producent planuje postawić dwie gigafabryki o zdolnościach produkcyjnych 8 GWh i 40 GWh. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsza w Europie fabryka ogniw do baterii LFP.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady