REKLAMA
 
REKLAMA

Szwajcarzy stawiają na niszową technologię. Zbudują wielki magazyn energii

Szwajcarzy stawiają na niszową technologię. Zbudują wielki magazyn energii
fot. Erne Group

Ruszyła budowa potężnego magazynu energii bazującego na technologii redoks. Według deweloperów będzie to największy taki obiekt na świecie. 

W szwajcarskim Laufenburgu, bezpośrednio przy granicy z Niemcami, na terenie innowacyjnego centrum technologicznego powstanie największy na świecie magazyn energii bazujący na bateriach przepływowych (redoks). Projekt Technology Center Laufenburg (TZL) realizują wspólnie Erne Group i FlexBase Group, które na początku maja symbolicznie wmurowały kamień węgielny pod budowę obiektu.

Planowany parametry magazynu energii to moc 800 MW i pojemność 1,6 GWh. Cytowany przez serwis heise.de rzecznik Flexbase Group – firmy z Laufenburga, założonej przez inicjatorów projektu TZL – zapewnia, że deklarowane parametry mocy i pojemności magazynu energii z pewnością zostaną osiągnięte, a być może nawet przekroczone.

REKLAMA

Historyczna lokalizacja i nowatorska technologia

Magazyn powstanie na terenie, na którym znajduje się historyczna podstacja „Star of Laufenburg” (Gwiazda Laufenburga). W latach 50. ubiegłego wieku posłużyła ona do pierwszego połączenia systemów elektroenergetycznych Szwajcarii, Niemiec i Francji, które utworzyły pionierskie połączenie międzysystemowe.

Prace budowlane nad magazynem TZL ruszyły w pierwszym tygodniu maja br. Oprócz największego na świecie magazynu z bateriami redoks inwestycja obejmie też budowę centrum danych umożliwiającego wdrożenie sztucznej inteligencji (AI) oraz specjalnego tunelu aerodynamicznego do celów badawczo-rozwojowych w sektorze sportowym.

Deweloperzy mieli zdecydować się na technologię redoks ze względu na jej kluczowe zalety, wśród których wskazują niewybuchowość i niepalność. Jak podają twórcy projektu TZL, w wykorzystywanych bateriach przepływowych 75% stanowi woda jako medium magazynujące energię, a 25% to wanad w roli elektrolitu.

Projekt wart miliard euro

System magazynowania energii powstanie na działce o powierzchni ponad 20 tys. m2, naprzeciw istniejącego budynku Swissgrid, operatora systemu przesyłowego, do którego podłączony będzie TZL. Flexbase ma w planach postawienie 960 zbiorników o o średnicy 3 m każdy do przechowywania milionów litrów elektrolitu. Budynek, w którym pracować będą baterie, ma osiągnąć 180 m długości, 78 m szerokości i 20 m wysokości w pierwszej fazie, następnie – w drugiej fazie – dodatkowe 30 m wysokości i 25 m w głąb ziemi.

System magazynowania energii poza stabilizowaniem sieci i kompensowaniem mocy biernej będzie również służył jako awaryjne źródło zasilania dla energochłonnych działań AI w centrum danych. Centrum to ma być chłodzone wodą, a ciepło odpadowe generowane przez operacje obliczeniowe będzie dostarczane do sieci ciepłowniczej. Deweloper podaje, że za pośrednictwem istniejącego systemu tuneli można je dostarczyć do elektrowni Laufenburg.

REKLAMA

Wartość projektu ma wynosić około miliarda euro. Jest on finansowany przez prywatnych inwestorów, w tym – jak podaje heise.de – „znane firmy rodzinne ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Liechtensteinu”. W projekt zaangażowane są również uniwersytety i firmy z sektora technologicznego.

Centrum technologiczne ma rozpocząć działalność latem 2028 r., a budynek magazynowy powinien osiągnąć stan surowy do końca 2027 r. Do tego czasu ma również zostać podjęta decyzja w sprawie dokładnej konfiguracji przepływowych akumulatorów redoks. Pełne uruchomienie obiektu planowane jest do 2030 r.

Największy magazyn energii w technologii redoks

Obecnie największy działający magazyn energii wykorzystujący technologię redoks znajduje się w Chinach. Pod koniec 2024 r. ukończenie projektu ogłosiła firma Rongke Power (RKP). System magazynowania energii Xinhua Ushi Energy Storage System (ESS) powstał w Ushi w Chinach i ma moc 175 MW oraz pojemność 700 MWh.

Dwa lata wcześniej ten sam deweloper uruchomił mniejszy magazyn energii – o parametrach 100 MW/400 MWh – również wykorzystujący wanadowe akumulatory przepływowe VRFB. Obiekt działa w Dalian w dystrykcie Shahekou.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 27-05-2025 11:11

Można

Nie chcę marudzić ale miliard euro za 1,6 GWh to jednak sporo jest. Zwłaszcza że to niby miała być technologia tańsza od litowo-jonowej.

@mwa: jeżdżę autem za 12 tys. Zł.Inni kupują za 68 tys.zł, ale jeszcze kolejni- za 250 tys.zl.Jakby sporo.Nie chcę marudzić, ale posiadacz auta za 250 tys. stoi w tym samym korku co ja.Jakiś z tego morał?- no chyba trudno….

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne