Ogromny system magazynowania energii uruchomiony

Ogromny system magazynowania energii uruchomiony
fot. YouTube/Charles Toca

W Chinach zaczął działać system magazynowania energii o parametrach 100 MW/400 MWh. Wykorzystano w nim wanadowe akumulatory przepływowe VRFB (vanadium redox flow battery).

System magazynowania Redox Flow Battery Storage powstał w Dalian w dystrykcie Shahekou (północno-wschodnie Chiny) i w maju br. został podłączony do sieci tego miasta. Jego budowa trwała sześć lat.

System ma obniżyć szczytowe obciążenia sieci w Dalian oraz poprawić dostawy energii i możliwość podłączania do sieci nowych źródeł wytwarzania energii w skali całej prowincji.

REKLAMA

Informacja o jednym z największych na świecie obiektów magazynowania energii została przekazana przez chińskie stowarzyszenie branżowe China Energy Storage Alliance (CNESA).  

Jak podaje CNESA, projekt w Dalian ma osiągnąć łączną pojemność 200 MW/800 MWh, a uruchomiony system jest pierwszą fazą jego realizacji.

Sumaryczna wartość inwestycji ma wynosić około 3,8 mld juanów (ponad 2,6 mld zł), koszty pierwszego etapu pochłonęły połowę tej kwoty.  

REKLAMA

Przyszłościowa technologia

Zastosowana technologia akumulatorów VRFB opracowana została przez naukowców z Instytutu Fizyki Chemicznej w Dalian (Dalian Institute of Chemical Physics) Chińskiej Akademii Nauk, a konkretnie przez wydzieloną z niego spółkę spin-off Rongke Power.

Jak podaje CNESA, naukowcy z Rongke Power opracowali już prawie 40 komercyjnych projektów demonstracyjnych baterii przepływowych, zarówno w Chinach, jak i za granicą.

Duża instalacja z wykorzystaniem baterii przepływowych VRFB powstaje także w chińskiej prowincji Hubei. Buduje ją firma VRB Energy z siedzibą w Kanadzie. Magazyn ma osiągnąć pojemność 100 MW/500 MWh, a oddanie go do użytku ma nastąpić końca 2022 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.