REKLAMA
 
REKLAMA

W Opolu może powstać największy w Polsce sezonowy magazyn ciepła

W Opolu może powstać największy w Polsce sezonowy magazyn ciepła
Pixabay

W Opolu prowadzone są badania geologiczne terenu dawnego wyrobiska pomarglowego należącego do spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Celem tych prac jest ocena możliwości budowy wielkoskalowego sezonowego magazynu ciepła typu PTES, który – jeśli powstanie – może stać się największym tego typu obiektem w Polsce.

Magazyn PTES (ang. Pit Thermal Energy Storage) ma gromadzić energię dzięki odprowadzaniu i przechowywaniu ciepła w dużych, zaizolowanych nieckach wypełnionych wodą lub materiałem mineralnym (piasek bądź żwir) w połączeniu z płynem będącym nośnikiem ciepła. Rozwiązanie to pozwala na gromadzenie nadwyżek energii w postaci ciepła, np. z okresów letnich, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest niskie, i wykorzystywanie ich w miesiącach zimowych. To kluczowe dla optymalizacji pracy źródeł ciepła, zwłaszcza tych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Instalacje tego typu są już użytkowane w krajach takich jak Dania, Holandia i Niemcy.

Pomysł wykorzystania dawnego wyrobiska pod magazyn ciepła to krok w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji emisji w systemie ciepłowniczym Opola. Planowana inwestycja wpisuje się w pierwszy etap dekarbonizacji systemu ciepłowniczego miasta.

REKLAMA

Jak wyliczał Joanna Moczko-Król, dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju ECO, planowany magazyn ciepła miałby pomieścić od 200 do 300 tys. m3 wody. Choć instalacja ma być dostosowana do potrzeb lokalnego systemu ciepłowniczego, to rozważana jest również możliwość przyjmowania nadwyżek ciepła z zewnętrznych źródeł przemysłowych.

Trwają badania gruntu

Przed rozpoczęciem prac geologicznych przeprowadzono badania sejsmiczne, na podstawie których wytypowano miejsca odwiertów. Prace wykonuje firma Geocore pod nadzorem Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. W planie jest wykonanie pięciu odwiertów badawczych o łącznej głębokości około 150 m. Trwają prace nad pierwszym otworem o głębokości 47 m. Jak zapewnia spółka ECO, przebiegają zgodnie z harmonogramem.

REKLAMA

Wyniki prowadzonych badań mają być znane do końca bieżącego roku. Na ich podstawie zapadnie decyzja o realizacji inwestycji. Jeśli okażą się pozytywne, w 2026 r. może ruszyć projektowanie i budowa magazynu. Zgodnie z planami obiekt miałby zostać włączony do miejskiego systemu ciepłowniczego do 2030 r.

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych

Projekt jest częścią programu badawczego SET_HEAT, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zakłada on opracowanie planów inwestycyjnych na rzecz dekarbonizacji i zwiększenia udziału „zielonego” ciepła w europejskich systemach ciepłowniczych. Konsorcjum SET_HEAT tworzy 12 partnerów z kilku krajów europejskich, w tym cztery podmioty z Polski: Politechnika Śląska (lider), Politechnika Opolska, firma Kelvin oraz spółka ECO. Szerzej na temat projektu pisaliśmy w artykule: Firma z Opola z dotacją na produkcję zielonego ciepła.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA jest jednym z największych przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju. Działa w 10 województwach i dostarcza ciepło do ponad pół miliona odbiorców. Spółka, której głównym udziałowcem jest gmina Opole, specjalizuje się w produkcji i dystrybucji ciepła oraz energii elektrycznej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

żadnych danych na temat sprawnosci czy kosztów

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne