
Fortum łączy hydroenergetykę z bateriami
Fortum uruchomił bateryjny magazyn energii przy jednej ze swoich elektrowni wodnych. Jak zapewnia fiński koncern, jest to największa tego rodzaju instalacja w krajach skandynawskich.
Fortum uruchomił bateryjny magazyn energii przy jednej ze swoich elektrowni wodnych. Jak zapewnia fiński koncern, jest to największa tego rodzaju instalacja w krajach skandynawskich.
W Australii od półtora roku pracuje największy na świecie bateryjny magazyn energii...
Niemiecki producent bateryjnych magazynów energii Tesvolt uruchamia fabrykę, w której docelowo ma produkować w skali roku magazyny o pojemności 1 GWh...
Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall podejmuje kolejną inicjatywę zmierzającą do przejścia na energetykę wolną od emisji CO2. Szwedzi zbudują dużą instalację do produkcji wodoru, który będzie pozyskiwany bez udziału paliw kopalnych.
Rządy Niemiec i Francji szykują podwaliny pod wspólną produkcję baterii do samochodów elektrycznych. Niemiecko-francuski projekt ma być odpowiedzią na azjatycką dominację na rynku producentów baterii.
Największy na świecie dostawca samochodowych baterii CATL poinformował o rozpoczęciu seryjnej produkcji nowej generacji baterii, dzięki czemu ma istotnie zredukować zapotrzebowanie na krytyczny surowiec, jakim dla producentów baterii jest kobalt. Nowe baterie mają ponadto charakteryzować się lepszą wydajnością.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, ogłosiła postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy magazynu energii elektrycznej o mocy 1 MW netto w Elektrowni Bełchatów. To tylko jeden z projektów PGE w obszarze magazynowania energii.
Innowacyjne projekty z obszaru cyklu życia baterii, czyli np. produkcji, recyklingu lub ponownego wykorzystania ogniw i baterii, mają szansę na wsparcie finansowe w ramach specjalnego mechanizmu finansowania oferowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall we współpracy z firmą SaltX uruchomił w Berlinie magazyn, w którym energia będzie przechowywana za pomocą soli w technologii określanej jako NCS (nano-coated salt). Ciepło wytworzone z użyciem nadwyżek energii elektrycznej trafi do berlińskiej sieci ciepłowniczej.
Stanowy koncern energetyczny z Florydy przygotowuje się do budowy największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który będzie zasilany energią pochodzącą z pobliskiej farmy fotowoltaicznej.
Portal Gramwzielone.pl poznał plany firmy, która odpowiada za zgłoszenie do przeprowadzonej przez PSE certyfikacji do rynku mocy magazynów energii o mocy aż 5,5 GW.
Japoński koncern motoryzacyjny jako pierwszy wdrożył do sprzedaży samochód napędzany wodorem, a także realizuje szereg projektów związanych z magazynowaniem energii w postaci wodoru...
Olbrzymie magazyny energii o mocy 5 GW zgłosił do rynku mocy na 2024 rok światowy potentat elektrotechniczny. To więcej niż pozostałe planowane elektrownie razem wzięte.
Unia Europejska potrzebuje lepszych możliwości magazynowania, aby zrealizować cele w zakresie energii i klimatu. Jakie technologie mogą to umożliwić? Dostępnym technologiom magazynowania energii przyjrzał się Europejski Trybunał Obrachunkowy.
Unijni kontrolerzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego ostrzegli, że – mimo podejmowanych dotąd wysiłków – pod względem zdolności produkcji akumulatorów Unia Europejska pozostaje w tyle za międzynarodową konkurencją.