Hybrydowy magazyn energii na wielkiej stacji ładowania EV

Hybrydowy magazyn energii na wielkiej stacji ładowania EV
Pivot Power

W Oxfordzie realizowany jest jedna z największych na świecie stacji ładowania pod względem łącznej mocy, która zostanie udostępniona kierowcom samochodów elektrycznych. Jej uruchomienie nie będzie wymagać modernizacji lokalnej sieci, ani nie pogorszy jej parametrów. Wszystko dzięki zainstalowaniu dużego magazynu energii, w którym połączone zostaną dwie bateryjne technologie.

Pivot Power – należąca do grupy EDF firma, której celem jest budowa największej na Wyspach sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych – porozumiała się z dwoma czołowymi operatorami szybkich ładowarek – holenderskim Fastned oraz amerykańską Teslą – w celu budowy stacji ładowania EV w Oxfordzie.

Inwestycja, która zostanie zrealizowana we współpracy z władzami brytyjskiego miasta, zakłada uruchomienie stacji zawierającej 38 ultraszybkich ładowarek, które dadzą skumulowaną moc ładowania na poziomie 10 MW.

REKLAMA

Dostępna jednostkowa moc ładowarek ma sięgać nawet 300 kW. Stacje ładowania o takiej mocy ma uruchomić w Oxfordzie Fastned.
Co istotne stacja zostanie podłączona bezpośrednio do sieci przesyłowej, która z powodu tej inwestycji nie będzie jednak wymagać modernizacji i zwiększenia zdolności przesyłu energii.

Ładowanie elektryków tak dużą mocą przy jednoczesnym neutralnym wpływie na sieć ma zapewnić instalacja hybrydowego, bateryjnego magazynu energii o mocy 50 MW (Pivot Power nie podaje pojemności).

Magazyn będzie łączyć technologię litowo-jonową oraz wanadową. Takie połączenie ma dać optymalne wsparcie stacji ładowania. Pivot Power zapewnia, że będzie to największy na świecie hybrydowy magazyn energii łączący oba rodzaje baterii.

REKLAMA

Jak podkreśla Pivot Power, magazyn będzie nie tylko zapewniać wsparcie procesu ładowania, ale także będzie generować przychody dzięki działalności na hurtowym rynku energii, a także dzięki świadczeniu usług regulacji częstotliwości sieci na rzecz operatora National Grid.

Pivot Power chce zbudować na terenie Wielkiej Brytanii w sumie 40 stacji ultra szybkiego ładowania. Ich pracę mają wspierać bateryjne magazyny energii o skumulowanej mocy 2 GW.

Firma z grupy EDF zakłada, że do 2040 roku na Wyspach będzie konieczna budowa infrastruktury, która obsłuży w sumie 36 mln samochodów elektrycznych.

Zarówno stacja w Oxfordzie jak i kolejne stacje Pivot Power mają być zasilane wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.