Vaillant uruchomi ogromną fabrykę pomp ciepła

Vaillant uruchomi ogromną fabrykę pomp ciepła
Vaillant

Dzięki nowemu zakładowi niemiecka grupa ponad dwukrotnie zwiększy produkcję pomp ciepła – do poziomu ponad 500 tys. urządzeń rocznie. To kolejna duża inwestycja związana z produkcją pomp ciepła w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Beneficjentem wcześniej ogłoszonych inwestycji była m.in. Polska, jednak tym razem wybór producenta padł na naszych sąsiadów.

Vaillant uruchomi produkcję pomp ciepła w miejscowości Senica w zachodniej części Słowacji, niedaleko granicy z Czechami. W obiektach o powierzchni 100 tys. m2 ma powstawać docelowo około 300 tys. pomp ciepła rocznie.

Niemiecka firma podkreśla, że zakład będzie w 100 proc. zasilany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Do jego ogrzewania wykorzysta pompy ciepła.

REKLAMA

Podwojenie zdolności produkcyjnych

Będzie to kolejna fabryka pomp ciepła w grupie Vaillant, która dotychczas produkowała takie urządzenia we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Słowacki zakład pozwoli zwiększyć ponad dwukrotnie całkowite zdolności produkcyjne pomp ciepła Vaillant.

Niemiecka grupa podkreśla, że produkcja tych urządzeń zajmuje już ponad 50 proc. powierzchni należących do niej fabryk.

Norbert Schiedeck, CEO Vaillant, w komentarzu na temat inwestycji podkreśla, że uruchamiając zakład na Słowacji, kierowana przez niego firma przyczyni się do osiągnięcia celu wyznaczonego na 2027 rok przez Komisję Europejską, jakim jest montaż na terenie UE 10 mln pomp ciepła rocznie.

Vaillant obecnie zatrudnia około 16 tys. pracowników. W 2021 roku niemiecki koncern wygenerował sprzedaż wartą około 3,3 mld euro.

REKLAMA

Kolejne fabryki w naszym regionie

Fabryka Vaillanta to kolejna z inwestycji związanych z produkcją pomp ciepła w Europie Środkowo-Wschodniej. Część z nich przyczyni się do utworzenia kilku tysięcy miejsc pracy w naszym kraju.

Japońska firma Daikin ogłosiła w ubiegłym roku, że zainwestuje w produkcję pomp ciepła w Polsce około 310 mln euro. W fabryce w Ksawerowie pod Łodzią, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, wytwarzane będą pompy ciepła oraz klimatyzatory/oczyszczacze powietrza bazujące na mikrokanałowych wymiennikach ciepła (MCHX).

Produkcja pomp ciepła pod Łodzią ma ruszyć w 2025 roku. W zakładzie zostanie zatrudnionych ponad 800 osób,

Również w ubiegłym roku produkcję takich urządzeń w naszym kraju ogłosił Viessmann. Budowa fabryki w Legnicy, na gruncie o powierzchni ponad 17 ha, ma kosztować ponad 200 mln euro. Pracę w legnickim zakładzie Viessmanna znajdzie około 1,7 tys. osób, a w późniejszym okresie nawet 3 tys. Fabryka ma wytwarzać rocznie około 150 tys. pomp ciepła.

Z kolei kosztem ponad 145 mln euro swój zakład produkujący pompy ciepła wybuduje w czeskim Pilznie japoński Panasonic. Celem firmy jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych do 500 tys. pomp ciepła do marca 2026 roku.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.