REKLAMA
 
REKLAMA

Vaillant wprowadza pompę ciepła z nowym czynnikiem chłodniczym

Vaillant wprowadza pompę ciepła z nowym czynnikiem chłodniczym
Vaillant

Niemiecki Vaillant na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie zaprezentował pompę ciepła wykorzystującą czynnik R290. Zdaniem producenta urządzenie sprawdzi się zarówno w budynkach nowych, jak i tych poddawanych modernizacji.

Vaillant aroTHERM plus to pompa ciepła typu powietrze-woda w konfiguracji monoblok, która wykorzystuje propan (R290) jako czynnik chłodniczy. Jednostka może generować od 3 do 12 kW energii cieplnej oraz ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) do temperatury 75 st. C.

Jak twierdzi producent, aroTHERM plus jest bardzo cicha, dzięki czemu nadaje się do montażu w gęstej zabudowie. Ponadto jest bardzo oszczędna, co zostało odzwierciedlone w wysokiej klasie efektywności energetycznej A+++ (dla ogrzewania przy temp. 35 st. C).

REKLAMA

Parametry urządzenia

Wymiary jednostki zewnętrznej wynoszą, w zależności od mocy urządzenia, 765 x 1100 x 450 mm lub 1565 x 1100 x 450 mm, a jej masa waha się od 121 do 203 kg. Poziom hałasu dla A7/W35 wynosi 51–59 db(A); w trybie nocnym w odległości 3 m od jednostki jest równy 28 db(A). Dostępny jest następujący typoszereg mocy grzewczych: 3, 5, 7, 10 oraz 12 kW.

Współczynnik wydajności (COP) pompy ciepła waha się od 3,9 do 4,6 przy podgrzaniu wody do 35 st. C, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi do 2 st. C, oraz od 5,3 do 5,7 przy temperaturze powietrza zewnętrznego do 10 st. C.

Swoją propanową pompę ciepła Vaillant zaprezentował na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie w Niemczech. Producent uważa, że aroTHERM plus sprawdzi się zarówno w nowo budowanych domach, które są zazwyczaj niskoenergetyczne, jak i w budynkach modernizowanych, które często są słabo zaizolowane i wyposażone w kaloryfery wymagające wysokiej temperatury zasilania.

REKLAMA

Vaillant podwoi zdolność produkcyjną

Niedawno Vaillant informował, że planuje otworzyć kolejną fabrykę pomp ciepła. Po jej uruchomieniu zwiększy swoją zdolność produkcyjną dwukrotnie – do poziomu 500 tys. urządzeń rocznie.

Nowa fabryka powstanie na Słowacji w miejscowości Senica (w pobliżu granicy czeskiej). Zakład ma zajmować około 100 tys. m2 i produkować rocznie około 300 tys. pomp ciepła. Co istotne, Vaillant zapowiedział, że nowa fabryka będzie w 100 proc. zasilana zieloną energią, a sam proces ogrzewania będzie się odbywał przy wykorzystaniu pomp ciepła.

Wiadomo również, że niemiecki producent otrzymał pożyczkę w wysokości 120 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Pozyskane środki Vaillant chce wykorzystać m.in. na intensyfikację produkcji i rozwój badań w zakresie nowoczesnych technologii grzewczych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

No to już wiemy skąd ostatni pomysł biurokratów z UE o unicestwieniu pomp w dotychczasowej technologii…
UE to kolejny land niemiecki

Odświeżają technologię z przed 50 lat. Wtedy pod pretekstem wybuchowości wycofali propan. Tamte pompy chodzą do dziś, ale nowe to już nowoczesna inżynieria postarzania produktu aby po 3 latach wyzionął ducha. Teraz dobry inżynier to taki który dobrze wyliczy okres awarii.

Wwwwwwwwwwwwwwwwwwwww 13-04-2023 16:55

Nie napisali ile COP wynosi przy temp. -5 ,-10 ,i -15 … To ile COP wynosi przy tych temperaturach zewnętrznych , odpowiednio ?

Nowość z targów? Od roku już ja użytkuje.

Vaillant…. niemiecki….cóż za zaskoczenie 🤔.
Ledwo euroburdel uchwalił a oni już nie tylko mają technologie ale i całą fabrykę …a ty Polaczku płać i płacz 🤷🏼

Wprowadzają na rynek nowe pompy, ale splity na R32

Ja mam już od 2020 montowali jak 2 sztukę w Polsce

Współczynniki podane, ale guzik mi one mówią, bo nie ma punktu odniesienia do dotychczasowych rozwiązań.

Czyżby było się czego wstydzić ?

No pewnie. Węgiel nie,drewno nie, gaz ziemny nie, stare pompy ciepła nie(niedługo zakazane w UE). Nowe niemieckie pompy ciepła z nowym gazem TAK. Na tej całej ekologii i rzekomym zmianami klimatu robią interes zbrodniarze nazistowskiego reżimu.

Tak jak szczepionki były przed covidem, tak vailant ma pompy, które mają być za 3 lata…

Gaz propan od lat wykorzystywany w monoblokach ależ nowość

Bardzo słaba pompa i kiepski czynnik wydajnościowo. Brak parametrów pracy przy temp. -7 C. O sprężarce nie wspomnę. Te niby 75C to chyba przy +10 na zew. Są o niebo lepsze pompy od tej. Pzdr instalatorów

A koszt pompy to pewnie kosmos. Części z chin i tak.

Co to za nowość? Takie pompy Polscy producenci mają już od dawna.

A to ci nowina inne firmy już dawno mają w swojej ofercie i nikt się nie przechwala .chyba że to tędy reklama ma zadziałać.

a prunt i tak z wegla

a ile wynosi COP przy -25*C i jaką ma temperaturę woda na wyjściu? Dla starych domów z kaloryferami trzeba mieć wodę wo obiegu przynajmniej 60-70*C gdy jest np -15*C. Kaloryfery przy 45*C/35/20 mają 23% mocy w stosunku do zasilania 90/70/20*C

świetnie ale to paranoi ciąg dalszy. Ci co kupili pompy na F-gazach pewnie będą zmuszeni do wymiany. Ale to nie jedyne ofiary tego gretynizmu. tak zwane uchwały anty smogowe anulują certyfikaty na legalnie kupione kotły a węgiel. wcześniej anulowali certyfikaty na dachy z azbestem, czytałem że jest pomysł żeby za 2 lata wymienić pralki bez filtrów na mikro plastik. Skoro Ono może wprowadzać prawo działające wstecz i to bez odszkodowania, to kto zagwarantuje że za chwilę ktoś nie stwierdzi że PC na R290 (propan) nie szkodzą np pszczołom albo komarom i też są be? albo nowo pokryte blachą dachy są niestety zbyt ciemne albo zbyt jasne a może farba emituje coś co szkodzi mrówkom. Ono jest ograniczone tylko wyobraźnią. Tak czy tak w końcu zaproponują nam po prostu dobrowolną eutanazję

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA