Ruszyła budowa fabryki pomp ciepła pod Łodzią

Ruszyła budowa fabryki pomp ciepła pod Łodzią
Fot. MRiT

W Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainaugurowano budowę fabryki pomp ciepła  japońskiej marki Daikin. To jedna z kilku ogłoszonych ostatnio inwestycji w fabryki pomp ciepła, które powstaną w naszym regionie.

Zakład Daikin w Ksawerowie będzie się specjalizował w produkcji jednostek zewnętrznych do pomp ciepła. Szacunkowa wartość inwestycji to 300 mln euro. Nowa fabryka ruszy w lipcu 2024 roku. Docelowo znajdzie tam pracę 3 tys. osób.

Na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wytwarzane będą pompy ciepła oraz klimatyzatory/oczyszczacze powietrza bazujące na mikrokanałowych wymiennikach ciepła (MCHX).

REKLAMA

Rządowa dotacja

Inwestycja otrzymała pozytywną rekomendację rządowego zespołu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2030 w sprawie przyznania grantu rządowego. Międzyresortowy zespół poparł udzielenie spółce Daikin Manufacturing Poland dotacji celowej w wysokości 58,3 mln zł.

To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Docelowo będzie to jeden z trzech największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych firmy na świecie – powiedział podczas inauguracji budowy fabryki minister rozwoju Waldemar Buda.

Kolejne fabryki pomp ciepła

Tylko w ubiegłym roku w Europie zainstalowanych zostało około 3 mln pomp ciepła, a w kolejnych latach sprzedaż tych urządzeń powinna być jeszcze wyższa z uwagi na unijne regulacje, których celem jest przejście budynków w Unii Europejskiej na zasilanie zieloną energią.

REKLAMA

Przyjęta ostatnio przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy EPBD zakłada, że od 2028 roku zeroemisyjne w UE mają być wszystkie nowe budynki, a do 2026 roku taki status mają osiągnąć nowe budynki zajmowane lub eksploatowane przez władze publiczne bądź do nich należące. Więcej na ten temat w artykule: Europarlament za obowiązkiem montażu fotowoltaiki na budynkach.

Świetne perspektywy stojące przed rynkiem pomp ciepła w Europie sprawiły, że w ostatnim czasie czołowi producenci tych urządzeń ogłosili podobne inwestycje, które zostaną zrealizowane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W ubiegłym miesiącu Vaillant ogłosił, że uruchomi produkcję pomp ciepła w miejscowości Senica na Słowacji. Linie produkcyjne w obiektach o powierzchni 100 tys. m2 mają wytwarzać docelowo około 300 tys. takich urządzeń rocznie.

W Czechach z kolei powstanie fabryka pomp ciepła Panasonica, którego celem jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych do 500 tys. urządzeń do 2026 roku. Koszt jej budowy to 145 mln euro.

Beneficjentem kolejnej inwestycji związanej z produkcją pomp ciepła będzie Polska. W Legnicy powstanie fabryka, w której pracę znajdzie docelowo ok. 3 tys. osób i która ma produkować około 150 tys. pomp ciepła rocznie. Inwestycja kosztować będzie 200 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.