REKLAMA
 
REKLAMA

Niemcy budują innowacyjną pompę przepływową

Niemcy budują innowacyjną pompę przepływową

Na terenie niemieckiego przedsiębiorstwa energetycznego Grosskraftwerk Mannheim AG (GKM) powstanie pompa ciepła, dla której dolnym źródłem energii będzie rzeka Ren. Ten nietypowy projekt ma być częścią transformacji ciepłownictwa w Mannheim do 2030 roku.

W okresie letnim temperatura rzeki Ren może wynieść nawet 25 st. C, natomiast zimą nieczęsto spada poniżej 5 st. C. Z uwagi na dodatnią przez większość czasu temperaturę Ren wydaje się bardzo dobrym źródłem ciepła do zasilania przepływowej pompy ciepła. Budowa takiego urządzenia rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku. Zapoczątkowało ją przedsiębiorstwo energetyczne MVV siedzibą w Mannheim, w Badenii-Wirtembergii.

Spółka MVV działa w różnych obszarach energetyki, w tym produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej, a także w obszarach energetyki odnawialnej, usług ekologicznych i gospodarki odpadami.

REKLAMA

Ogromna pompa ciepła

Przepływowa pompa ciepła, która powstanie na terenie Grosskraftwerk Mannheim AG (GKM), będzie mieć  moc cieplną do 20 MW i moc elektryczną około 7 MW. Jak mówi przedstawiciel MVV, pompa w Mannheim może być jedną z największych tego typu w Europie.

Ułatwieniem w realizacji projektu jest fakt, że inżynierowie MVV wykorzystają istniejący już dopływ i odpływ rzeki oraz istniejące podłączenie zakładu do sieci ciepłowniczej. Warto dodać, że MVV zamierza wykorzystać w jak największym stopniu magazynu ciepła działający na terenie GKM, który pozwoli inteligentnie zarządzać generowaną energią.

REKLAMA

Olbrzymi potencjał

Spółka MVV ma już doświadczenie w tworzeniu nowoczesnych instalacji pozwalających na redukcję emisji CO2. W 2020 roku uruchomiła na wyspie Friesenheimer Insel, znajdującej się na rzece Ren, nowoczesną spalarnię odpadów, w której sam proces przetwarzania śmieci pozwala generować ekologiczne ciepło.

Teraz doświadczenie zdobywane przy budowie przepływowej pompy ciepła w Grosskraftwerk Mannheim AG (GKM) ma pozwolić firmie rozwinąć kolejne umiejętności, a tym samym przyczynić się do budowy nowych wielkoskalowych przepływowych pomp ciepła.

Szacowany potencjał techniczny ma być ogromny – w samym Mannheim z Renu i Neckaru (ta rzeka również przepływa przez Mannheim) można by uzyskać około 500 MW mocy cieplnej. W planach MVV, trzeciej co do wielkości firmy ciepłowniczej na terenie Niemiec, jest całkowite przestawienie systemu ciepłowniczego w Mannheim i regionie Rhein-Neckar na ekologiczne źródła energii najpóźniej do 2030 roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dlaczego znów artykuł o niemcach, których energetyka i OZE są totalnie skompromitowane

Ciekawe co na ten temat sądzą ciepłolubne ryby jak karp czy sum oraz właściciele barek transportowych gdy Ren ponownie po kilkuset latach zacznie zamarzać zimą.

alladyn-solar-batt 24-04-2023 18:51

Do Betex: Na czym niby polega ta kompromitacja?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA