REKLAMA
 
REKLAMA

Amerykanie zaprezentowali pompę ciepła do ekstremalnie niskich temperatur

Amerykanie zaprezentowali pompę ciepła do ekstremalnie niskich temperatur
Rheem

Firma Rheem zaprojektowała nową pompę ciepła zdolną do nieprzerwanej pracy w ekstremalnie niskich temperaturach. Jej wydajność miała zostać potwierdzona w wymagającym teście Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Cold Climate Heat Pump Challenge to inicjatywa Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych  (United States Department of Energy, DOE), której celem jest rozwój technologii pomp ciepła przystosowanych do działania w warunkach bardzo niskich temperaturach. W ramach swojego programu DOE zaprasza producentów i inżynierów z branży HVAC do zaprojektowania i opracowania takich pomp ciepła, a następnie przetestowania ich w rygorystycznych warunkach środowiskowych.

Imponująca wytrzymałość

Jednym z producentów, którzy podjęli wyzwanie, jest firma Rheem. Opracowała ona pompę ciepła, która nieprzerwanie dostarcza ciepło przy wartości temperatury zewnętrznej wynoszącej -30 st. C. Wynik ten został potwierdzony w ramach ww. konkursu.

REKLAMA

Jak czytamy w portalu „PV Magazine”, nowa pompa ciepła jest częścią serii Endeavour Prestige, którą Rheem miał wypuścić do sprzedaży w marcu tego roku. Zaprojektowane urządzenie ma być dostępne w gradiencie mocowym od 7 do 18 kW. Najmniejsza jednostka ma wymiary 1147 x 918 x 918 mm, a największa – 1300 x 918 x 918 mm. Niezależnie od mocy w serii Endeavour Prestige wszystkie pompy pracują na czynniku chłodniczym R410a.

Na stronie producenta nie ma jeszcze kart katalogowych, które precyzowałyby poszczególne parametry urządzeń.

Zaskakujące wyniki

Pompa została zaprojektowana z myślą o pracy w ekstremalnie niskich temperaturach. Jak podkreśla Jeff Goss, dyrektor ds. zarządzania produktami w Rheem, wyniki osiągnięte w konkursie Cold Climate Heat Pump Challenge przewyższyły oczekiwania samych organizatorów. Wydajność grzewcza omawianego urządzenia wyniosła maks. 8,5. Z kolei współczynnik wydajności COP wahał się od 1,5 do 2 (przy temp. -8 st. C).

Pompa ciepła osiągnęła 77 proc. wydajności nominalnej przy temperaturze otoczenia -26 st. C  i pracowała nieprzerwanie, kiedy temperatura źródła dolnego (powietrza atmosferycznego) spadła do -30,5 st. C. Zdaniem przedstawiciela Rheem osiągnięto wartość COP o 5 proc. wyższą przy temperaturze otoczenia wynoszącej -15 st. C, niż zakładali organizatorzy konkursu.

Firma Rheem została założona w 1925 roku i od tego czasu produkuje innowacyjne systemy do ogrzewania, chłodzenia, podgrzewania wody, ogrzewania basenów, spa oraz do chłodnictwa przemysłowego.

REKLAMA

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

REKLAMA
Komentarze

Nie rozumiem na co mi pompa powietrzna do -30 stopni w takich krajach gdzie są takie temperatury to muszą być dwa źródła ciepła a nie jedno na co mi wydawać kasę na super pompę ciepła którą mi sama obsłuży budynek nie efektywnie jak mogę mieć dwa źródła ciepła taniej poco tworzyć takie dziwolągi.

Marian ale ty głupi jesteś. Ale ci wytłumaczę bolidy F1 na drodze nie jeżdżą ale powodują opracowywanie i badanie nowych technologi które kiedyś trafia do każdego samochodu i będą oszczędne wydajne. Zrozumiałeś? Czy chrust zbierasz.

@Marian: A jakie to niby drugie źródło ciepłą chcesz mieć? W krajach skandynawskich powszechne jest ogrzewanie elektryczne lub właśnie pompy ciepła. Grzanie węglem lub drewnem w wielu miejscach jest zabronione a sieci gazowe też nie wszędzie są. Dwa źródła ciepła to też znacznie wyższy koszt samej instalacji.

Skoro „COP wahał się od 1,5 do 2 (przy temp. -8 st. C).” to jaki był COP przy -30 ?!
Oczywiście tej kluczowej informacji w artykule brak, jest jedynie nic nie wnoszące:
„osiągnięto wartość COP o 5 proc. wyższą (…) niż zakładali organizatorzy konkursu.”

COP 1,5 przy -8 st. C . To przy -30 poniżej COP 1 ? To po co inwestować w pompę jak zwykła grzałka elektryczna ma COP 1 obojętnie na temp. zewnętrzną.

Widać tylko w EU wszystkim przeszkadza czynnik r410 🙂

Montowałem klimatyzatory rheem i powiem szczerze że wiekszego badziewia nie ma. Głośne, prądożerne, kable pospinane trytytkami bez otuliny, generalnie prymitywne.

Pewno meksykanie składają a amerykanie zyskują.
Przecież odwrócony proces Carnota ma swoją określoną sprawność po co pisać bzdury lepiej poczytać książkę z fizyki dla szkoły podstawowej.

O jejku 410a taki czynnik przecież to nie ekologiczne a jaki współczynnik GWP Nie ładnie

To Panasonic tcap już dziś przy -10 ma COP na poziomie 2.3- 2.1…no szał rzeczywiście super pompa.

Pfffff panasy biją go na R32…

A ile prądu pobiera przy tej temperaturze?

Do Bruno sam jesteś glupi i naiwny jak myślisz że coś się zmienia w konstrukcjach te wszystkie rozwiązania którymi się chwalą firmy to żadna nowość nic się nie zmieniło od 2010 roku w pompach ciepła poza sterowaniem i ciągłymi zmianami czynnika lub powracanie do starych rozwiązań konstrukcje są ciągle takie same zajmuje się tym już wiele lat i nie widzę jakiej kolwiek nowości w tych konstrukcjach to tak jak by ktoś od nowa chciał wynaleźć koło specyfiki czynnika chłodniczego się nie zmieni ma określone właściwości i dziś wyciskamy na maxa co się da I dlatego szuka się nowych czynników ale już wszystko zostało sprawdzone i tak jak pisałem na co mi pompa ciepła za 100 tysięcy zł do – 30 jak kupię pompę za 40 tys do – 20 i zostanie mi jeszcze 60 tys aby wydawać na wspomaganie np. elektryczne na lata trzeba myśleć trochę a nie się łudzić ze ktoś wymyśli perpetuum mobile. Dobra rada zanim kogoś obrazisz to najpierw poczytaj aby mieć jakąś wiedzę o czy piszesz.

R410A ma GWP 2088 jakoś słabo się to ma do europejskich norm. Więc po co o tym pisać?

Bardzo proszę o wyjaśnienie, bo nie jestem obeznany w pompach ciepła. Historycznie najsroższe zimy w Polsce miały temperaturę poniżej -40C. System ogrzewania powinien być w stanie nadal działać w takich temperaturach. To jak to z jest z pompami? Będą mi ogrzewać dom do powiedzmy -10C a potem co? Wyłączą się? To co taki mieszkaniec ma wtedy zrobić? Palić w salonie meble?

Amerykanie mają więcej. Już dawno.

Moja pompa nie schodzi ponizej cop 5 nawet przy -20. Wielkie mi odkrycie. Mam 3 odwierty po 100m

Panasonic T-cap jest do -28 i to od dawna …

Panasonic jest produkowany w Malezji, czy tam umieją wszyscy czytać, myślę że Panasonic to najgorszy wybór z pomp ciepła

@Laik : potwierdzam że ok 15 lat temu mieliśmy na Kaszubach około tygodnia ciągle z temperaturami w dzień -20 do -25C. Wtedy kominek działał u mnie ciągle wspomagając ogrzewanie elektryczne. Zgadzam się że kotłownia w salonie to nie jest coś co tygrysy lubią najbardziej ale drugi system ogrzewania, mniej zależny lub niezależny od zasilania elektrycznego jest potrzebny na takie okazje. Uważam nawet że każdy dom zasilany powietrzną pompą ciepła POWINIEN mieć taki system (gazowy lub na paliwo stałe).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA