REKLAMA
 
REKLAMA

Niemieckie miasto wykorzysta ogromne pompy ciepła do ogrzania mieszkańców

Niemieckie miasto wykorzysta ogromne pompy ciepła do ogrzania mieszkańców
fot. Johnson Controls

Centralna oczyszczalnia ścieków w Hamburgu zostanie wyposażona w wielkoskalowy system pomp ciepła. Dostarczy go amerykańska firma Johnson Controls.

Hamburg wdraża system pomp ciepła, który zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Moc grzewcza systemu, składającego się z czterech pomp ciepła, wyniesie 60 MW. Urządzenia o jednostkowej mocy 15 MW dostarczy amerykański koncern Johnson Controls. Będą one pochodziły z europejskiej fabryki firmy działającej w Nantes we Francji.

System ma zacząć zaopatrywać mieszkańców Hamburga w ciepło od 2025 roku. Jak wylicza Johnson Controls, moc instalacji pozwoli na ogrzanie 36 tys. lokali mieszkalnych. Firma wyjaśnia, że pompy ciepła będą codziennie pobierać ciepło wygenerowane z oczyszczonych ścieków i dostarczać je do centralnej sieci ciepłowniczej Hamburg Energiewerke, która jest częścią miejskiej sieci ciepłowniczej Energiepark Hafen.

REKLAMA

Źródła ciepła dla Hamburga

Do konsorcjum realizującego projekt należą spółki Hamburg Energiewerke i Hamburg Wasser.

Jeśli chodzi o zaopatrzenie Hamburga w ciepło, w przyszłości będziemy polegać na modułowym systemie energetycznym. W naszym Energiepark Hafen będziemy wytwarzać większość neutralnego dla klimatu ciepła z procesów przemysłowych, recyklingu odpadów i oczyszczalni ścieków Hamburg Wasser – zadeklarował Christian Heine, rzecznik zarządu Hamburg Energiewerke.

Ciepło resztkowe w oczyszczonych ściekach jest odbierane przez pompy ciepła i wprowadzane do miejskiej sieci ciepłowniczej jako ciepło użytkowe. Cieszymy się, że możemy w ten sposób przyczynić się do rozwoju Energiepark Hafen, a jako partner miejski pomóc w uruchomieniu projektu, który zaopatruje Hamburg w ciepło z odnawialnych źródeł – powiedział Ingo Hannemann, dyrektor techniczny i rzecznik zarządu Hamburg Wasser.

REKLAMA

W gronie pionierów

Jak zaznacza Johnson Controls, projekt w Hamburgu będzie jednym z pierwszych w Niemczech wielkoskalowych systemów pomp ciepła. Według wyliczeń pozwoli on na roczną oszczędność około 66 tys. ton CO2.

Podobne pompy ciepła amerykańska firma dostarczyć ma do zakładów EnBW Stuttgart, Stadtwerke Rosenheim i Wien Energie.

Elektryfikacja ogrzewania i chłodzenia jest kluczowym krokiem w transformacji energetycznej i osiągnięciu celów dekarbonizacji określonych w porozumieniu klimatycznym z Paryża. Pompy ciepła odgrywają kluczową rolę, umożliwiając nam użycie niewykorzystanych, odnawialnych zasobów grzewczych i torując drogę do bardziej zintegrowanego i zrównoważonego systemu energetycznego – powiedział Tomas Brannemo, prezes Johnson Controls w regionie EMEA.

Jak zaznaczył Brannemo, hamburski projekt podniesie poprzeczkę europejskiemu sektorowi użyteczności publicznej w zakresie ekologicznego ogrzewania.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brzmi świetnie, zobaczymy w 2025 r. jak będzie działać taka instalacja na dużą skalę.

A może u nas takie rozwiązanie może w jakimś mniejszym nieście jako pilot?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA