Pompa ciepła, która sprawdzi się w brytyjskim klimacie

Pompa ciepła, która sprawdzi się w brytyjskim klimacie
fot. Ideal Heating

Firma Ideal Heating opracowała pompę ciepła, której parametry pracy mają odpowiadać w szczególności klimatowi Wielkiej Brytanii. Urządzenie może współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i instalacją grzejnikową. Brytyjska firma planuje też dużą inwestycję rozwojową.

Logic Air Heat Pump to opracowana przez Ideal Heating powietrzna pompa ciepła do zastosowań mieszkalnych. Jak czytamy na stronie producenta, urządzenie zostało przystosowane zwłaszcza do pracy w klimacie pogodowym Wielkiej Brytanii.

Pompa ciepła (typu monoblok) dostępna jest w dwóch wariantach o mocy grzewczej 8,2 i 10,3 kW. Obie jednostki w ramach oceny efektywności energetycznej plasują się w kategorii A+++ w wersji do współpracy z niskotemperaturowym emiterem ciepła (podłogówka, 35 st. C) oraz A++ w wersji przystosowanej do wysokotemperaturowego źródła (grzejniki, 55 st. C).

REKLAMA

Parametry urządzenia

Niezależnie od mocy pompy jej wymiary wynoszą 1095 x 1008 x 518 mm, a masa to 110 kg. Urządzenie wykorzystuje czynnik chłodniczy R32 w ilości 1,47 kg na jednostkę. Taka ilość ma odzwierciedlać współczynnik ocieplenia globalnego (GWP) wynoszący 675.

Współczynnik COP, będący stosunkiem ilości energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła w danych warunkach do ilości energii elektrycznej zużywanej przez pompę, ma być równy 5,19 (A7/W35) dla jednostki 8,2 kW, a dla jednostki 10,3 kW wynosi 4,9 (A7/W35). Dla wyższej temperatury emitera (A7/W55) COP wynosi 3,07 dla mniejszej pompy ciepła i 3,01 dla większej.

Producent chwali się również, że pompa ciepła Logic Air jest niezwykle cicha – niezależnie od mocy i temperatury emitera generuje poziom hałasu 55 dB(A) zgodnie z normą EN 12102–1.

REKLAMA

Urządzenie ma również bezproblemowo integrować się z pozostałymi urządzeniami Ideal Heating, takimi jak zasobnik ciepłej wody ze specjalnym termostatem pokojowym.

Fabryka za 10 mln funtów

W kwietniu tego roku Ideal Heating informował, że planuje wybudować nowe centrum badawczo-rozwojowe w Hull w Anglii. Wartość projektu ma wynieść około 10 mln funtów (około 52 mln zł). Obiekt ma być miejscem opracowywania m.in. nowych technologii dla powietrznych pomp ciepła.

Zakład wyposażony zostanie w aparaturę i komory środowiskowe pozwalające na testowanie urządzeń w ekstremalnie niskich temperaturach.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.