REKLAMA
 
REKLAMA

Ta pompa ciepła korzysta jednocześnie z dwóch źródeł energii

Ta pompa ciepła korzysta jednocześnie z dwóch źródeł energii
Fot. Nenad Stojkovic flickr cc

Międzynarodowa grupa badawcza zaprojektowała dwuźródłową pompę ciepła (DSHP), która oprócz powietrza atmosferycznego czerpie także temperaturę z powietrza wywianego z budynku. Podejście naukowców pozwoliło znacząco podnieść wydajność pompy, co pomogło zredukować koszty ogrzewania i obniżyć emisję CO2.

Biorąc pod uwagę to, że ogrzewanie budynków generuje gigantyczną konsumpcję energii, która nadal w głównej mierze opiera się na spalaniu paliw kopalnych, szacuje się, że sam ten proces przyczynia się do około 40 proc. światowej emisji dwutlenku węgla.

Pompy ciepła z roku na rok odgrywają coraz większą w rolę w procesach dekarbonizacji ogrzewania budynków. Kilka razy w roku pojawiają się doniesienia o nowych technologiach, które mają podnieść wydajność pracy urządzeń, a także zwiększyć zakres warunków środowiskowych, w których będą mogły pracować.

REKLAMA

Dwuźródłowa pompa ciepła

O nowym doniesieniu ze świata pomp ciepła dowiadujemy się z pracy naukowej brytyjsko-chińskiej grupy badawczej. Otóż zespół opracował dwuźródłową pompę ciepła (z ang. Dual-Source Heat Pump, DSHP), która czerpie energię cieplną poprzez pochłanianie jednocześnie powietrza atmosferycznego, jak i odpadowego ciepłego powietrza wywianego z budynku. Co więcej, badacze informują, że zaprojektowana przez nich dwuźródłowa pompa bardzo dobrze radzi sobie z odszranianiem, co również przekłada się na jej wyższą wydajność.

Prototyp DSHP zainstalowano na dachu jednego z budynków w Wielkiej Brytanii i poddano testom, które pozwoliły badaczom ocenić wydajność urządzenia oraz stopień redukcji emisji CO2.

Jak wynika z informacji dostarczonych przez portal „PV Magazine”, zaprojektowany przez brytyjsko-chiński zespół badawczy prototyp DSHP jest zbudowany m.in. z: dwóch parowników niskociśnieniowych, jednego parownika średniociśnieniowego, ekonomizera (urządzenia zapewniającego prawidłowy przebieg procesu obiegu chłodniczego i przyczyniającego się do podniesienia efektywności pracy urządzenia), skraplacza płytowego, sprężarki z wytryskiem pary, zaworów rozprężnych oraz pięciu wentylatorów.

Wykorzystanie dodatkowego źródła ciepła, jakim jest powietrze wylotowe z budynku, pozwala wytwarzać mieszaninę powietrza o wyższej temperaturze na wlocie do jednostki. To podnosi wydajność pracy urządzenia. Testowana pompa ciepła pracuje na czynniku chłodniczym R410a, a optymalna jego ilość – jak twierdzą naukowcy – w przypadku prototypu wynosi 13 kg.

REKLAMA

Poprawa procesu odszraniania

Grupa naukowców zwraca szczególną uwagę na to, że dotychczas przy opracowywaniu dwuźródłowych pomp ciepła nie przywiązywano wystarczająco dużej uwagi do oszronienia i jego wpływu na pogorszenie wydajności systemu. Jak tłumaczą badacze, w przypadku ich prototypu wykorzystanie powietrza wywiewanego z budynku ma pomóc w opóźnieniu procesu szronienia i przełożyć się na wyższą wydajność pracy urządzenia. Nie spowoduje to jednocześnie większego zużycia energii elektrycznej, jak ma to miejsce w związku z implementacją niektórych dotychczas proponowanych rozwiązań pomocnych w walce z tym zjawiskiem..
.

.
Dotychczasowe wyniki analiz i badań pokazały, że prototyp opracowany przez brytyjsko-chińską grupę badaczy jest w stanie wygenerować roczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w zakresie 20,64-54,36 proc. oraz redukcję (w ujęciu rocznym) emisji dwutlenku węgla w zakresie 14,39-86,09 proc. w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi opartymi na kotłach gazowych.

Wyniki swoich doświadczeń naukowcy opublikowali w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Energy”.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Co to za wynalazek? Wyrzutnia z domu pod pompę albo pompa nad wyrzutnią.

Masz tak ? I jak działa, ja myślałem też o tym ? Hmmm

Powietrze z domu ma dużą wilgotność . Przy niskich temperaturach będzie szronić.

Ale jak ktoś ma powietrze wyrzucane przez rekuperator z wymiennikiem entalpicznym (z odzyskiem wilgoci) to może nie będzie tak źle. Też o tym myślałem, bo na powietrzu wyrzucanym z rekuperatora jest zawsze dodatnia temperatura. Ale czekałem na kogoś kto to może w końcu przetestuję, bo u mnie potrzeba trochę przerubek i na ten moment brak gotówki i czasu.

13 kg R 410a???

Ten sam bilans cieplny osiągnie się w zestawie tradycyjna pompa ciepła i rekuperator.

Gaz 410a, czyli w UE już uznany za schyłkowy.

Ciekawe z rekuperatora jest wyrzucane Ok. 100-150m3
A pompa ma przemiał parę tys m3 skąd te 20 do 50procent oszczędności się może wziąć nie wspomnę już o wilgotnym powietrzu które będzie powodowało częstsze odszranianie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA