Samsung wprowadza nową pompę ciepła pracującą na czynniku R290

Samsung wprowadza nową pompę ciepła pracującą na czynniku R290
Fot. Samsung

Kolejny producent zdecydował się zaoferować pompę ciepła typu powietrze-woda, która pracuje na propanie (R290) jako czynniku chłodniczym. Nowa pompa Samsunga ma się nadawać do wykorzystania w szerokim zakresie w budownictwie, oferując temperaturę wody zasilającej do 75 st. C.

Nowa pompa ciepła EHS Mono R290 została zaprezentowana przez Samsung na tegorocznych targach IFA 2023 w Berlinie. Producent promuje nowe urządzenie, informując głównie o zastosowaniu nowego czynnika chłodniczego R290 (poprzednia seria pracuje na R32). Ponadto podaje, że pompa ciepła nadaje się do zastosowania w budownictwie. Ma być odpowiednia również do budynków niepoddanych termomodernizacji.

Do 75 st. C na wyjściu

Na razie o nowej serii pomp ciepła pracującej na czynniku R290 wiemy niewiele. Samsung zapowiada, że będzie to jednostka typu monoblok o wymiarach 1270 x 1018 x 530 mm i nominalnej mocy 14 kW (najprawdopodobniej będzie to jeden z dostępnych wariantów mocowych).

REKLAMA

Na uwagę zasługuje deklaracja, że pompa ciepła EHS Mono R290 będzie mieć zdolność wytwarzania wody zasilającej do temperatury 75 st. C. Oznacza to bowiem, że urządzenie powinno bez większego problemu pasować do starych budynków niepoddanych termomodernizacji, w których głównym emiterem ciepła wciąż są grzejniki starszej generacji, a przed instalacją pompy ciepła głównym źródłem ciepła był np. piec olejowy lub piec na paliwo stałe.

Wspomniana temperatura ma być osiągana, gdy temperatura na zewnątrz zmieści się w przedziale od -10 do +35 st. C.

REKLAMA

Producent zapowiada również, że pompa ciepła EHS Mono R290 jest wyposażona w większy wymiennik ciepła w porównaniu do poprzednich wersji. To ma zwiększyć wydajność wymiany ciepła nawet o 39 proc.

Sztuczna inteligencja na pokładzie

Warto również wspomnieć, że Samsung wyposażył pompę ciepła EHS Mono R290 w moduł AI Energy Mode. Zwiększa on zakres funkcji pompy ciepła, umożliwiając jej „uczenie się” zachowań użytkowników i dostosowywanie na podstawie zgromadzonej wiedzy, w zależności od potrzeb, temperatury c.w.u., co ograniczy też zużycie energii elektrycznej.

Obecnie na stronie producenta nie jest dostępna karta katalogowa nowego produktu. Nie znamy również ceny pompy ciepła. Wiemy jednak, że EHS Mono R290 ma być dostępna dla klientów jeszcze w 2023 r.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.