REKLAMA
 
REKLAMA

Największa w Polsce pompa ciepła ogrzeje wrocławian

Największa w Polsce pompa ciepła ogrzeje wrocławian
Fot. Fortum

We Wrocławiu powstaje największa w Polsce instalacja, która umożliwi pozyskiwanie ekologicznej energii cieplnej ze ścieków komunalnych i deszczowych.

Inwestycja o nazwie Wrompa, która obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, powstaje na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Realizuje ją Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Wykonawcą inwestycji jest Strabag.

Przedsięwzięcie ważne dla środowiska

Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Dzięki zastosowaniu pompy zasilanej energią elektryczną pochodzącą z OZE możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tys. GJ rocznie. To pozwoli uniknąć emisji niemal 35 tys. CO2 oraz innych szkodliwych substancji: SO2, NOx i pyłów. Wrocławski system ciepłowniczy opiera się bowiem w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga znaczących zmian w kierunku dekarbonizacji.

REKLAMA

Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK we Wrocławiu, podkreśla, że gospodarka obiegu zamkniętego to przyszłość.

– Koniec życia produktu powinien być jednocześnie początkiem czegoś nowego. Takie podejście z powodzeniem stosujemy w naszej oczyszczalni ścieków na Janówku. Dzięki fermentacji osadów oczyszczalnia jest w 100 proc. samowystarczalna w zakresie energii cieplnej i w około 60 proc. pod względem energii elektrycznej. Podobna filozofia dbania o planetę zostanie zastosowana na terenie całego miasta. Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian. To nasz wspólny krok w jeszcze lepszą przyszłość stolicy Dolnego Śląska.

Po uruchomieniu planowanym w 2024 r. Wrompa będzie stanowić ważny element systemu ciepłowniczego we Wrocławiu i pokryje do 5 proc. rocznego zapotrzebowania użytkowników ciepła sieciowego w mieście.

REKLAMA

Trwają zaawansowane prace podziemne

Większość instalacji będzie się znajdować pod ziemią. Zakończono już budowę sięgających 26 metrów w głąb ziemi ścian szczelinowych, które ochronią pompę przed dopływem wód gruntowych. Na głębokości 13 metrów wylano warstwę betonu, na której znajdą się zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie przewidziano instalacje do podczyszczania ścieków.

W kolejnym kroku powstanie część naziemna. Instalację z systemem ciepłowniczym Fortum połączy sieć o długości 1 km i średnicy 0,5 m. Zakończona inwestycja obejmie ponad 1200 m2 przestrzeni użytkowej.

Koszt inwestycji wraz z przyłączem opiewa na 100 mln zł. Na projekt inwestor pozyskał 18 mln zł dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z budżetu państwa przeznaczono sumę 3 mln zł.

Wrompa zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 r.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

MlaskaczWaflami 18-11-2023 08:46

Rewelacja!

Rewelacja. Duży plus za ten projekt dla wodociągów wrocławskich. Trochę szkoda, że relatywnie mała skala. Dla zobrazowania możliwości, Sztokholm wyciąga ze ścieków oczyszczonych moc cieplna 225MW.

Skoro pompa zapewniająca 5% ciepła sieciowego w mieście w sali roku ma kosztować 100 mln zł, to analogicznie 100% będzie kosztowało 2 miliardy zł (bez uwzględnienia efektu skali). Dochody Wrocławia w 2023 r. to ok. 5,6 mld zł, więc w ciągu najbliższych lat da się sfinansować przejście w 100% na OZE w ciepłownictwie miejskim bez szczególnego uszczerbku dla inwestycji miejskich. Trzeba tylko chcieć to zrealizować i dać przykład innym miastom

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA