REKLAMA
 
REKLAMA

Ta pompa ciepła zasila tysiące gospodarstw domowych

Ta pompa ciepła zasila tysiące gospodarstw domowych
Fot. Siemens Energy

W Mannheim uruchomiono rzeczną pompę ciepła, która wykorzystuje ogromny potencjał Renu. Pompa będzie dostarczać ciepło do około 3,5 tys. gospodarstw domowych.

O projekcie realizowanym przez lokalną firmę energetyczną MVV Energie AG we współpracy z Siemens Energy informowaliśmy już w drugim kwartale tego roku. Tymczasem w zeszłym miesiącu zakończono prace i oddano pompę ciepła do eksploatacji.

Ogromny potencjał rzeki Ren

Budowa ogromnej pompy ciepła rozpoczęła się w kwietniu 2022 r. i została zapoczątkowana przez przedsiębiorstwo energetyczne MVV siedzibą w Mannheim, w Badenii-Wirtembergii.

REKLAMA

Projekt skupił się na budowie wielkoskalowej pompy ciepła o mocy cieplnej 20 MW (moc elektryczna 7 MW), dla której dolnym źródłem energii jest Ren. Temperatura wody w rzece latem wynosi do 25 st. C, a zimą spada do 5 st. C. To czyni z Renu wydajne źródło energii, którą pompa pobiera z wody. Ciepło następnie wykorzystywane jest do ogrzania (za pośrednictwem wymiennika ciepła) wody krążącej w sieci ciepłowniczej. Można ją ogrzać do temperatury nawet 99 st. C.

Czysta energia dla 50 tys. gospodarstw domowych

Wielkoskalową pompę ciepła o wymiarach 18 m (wysokość) na 5 m (średnica) do projektu dostarczył Siemens Energy. Urządzenie zostało wyprodukowane w Szwecji i przetransportowane na miejsce montażu za pomocą ciężarówek. Przepływowa pompa ciepła wykorzystuje m.in. istniejącą infrastrukturę ciepłowniczą należącą do zakładu energetycznego Grosskraftwerk Mannheim AG (GKM), w tym wysokowydajne, gotowe ujęcie wody z Renu.

REKLAMA

Choć obecnie oddana do eksploatacji instalacja może dostarczać ciepło dla 3,5 tys. gospodarstw domowych, to przewiduje się, że potencjał rzek Ren i Neckar (również przepływającej przez Mannheim) wynosi przy ostrożnych kalkulacjach około 500 MW. Odpowiada to ilości ciepła dostarczanego dla nawet 50 tys. gospodarstw domowych.

Należy również dodać, że wykorzystanie odnawialnego źródła energii cieplnej pozwala znacząco zwiększyć redukcję emisji dwutlenku węgla. Projekt uruchomiony w Mannheim ma zapobiec emisji do atmosfery około 10 tys. ton CO2.

Jak czytamy na stronie Siemens Energy, uruchomiona instalacja to pierwszy z pięciu planowanych w najbliższym czasie w Niemczech projektów, które mają wykorzystywać alternatywne źródła ciepła, takie jak ciepło odpadowe z przemysłu, energia geotermalna, słoneczna czy wodna.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Oj Zenek Zenek idź do szkoły, pompa ciepła ma najlepszą sprawność ze wszystkich urządzeń grzejnych, zwłaszcza w tym przypadku, jak ciepło pobierane jest z rzeki.

Ronald przestań pisać brednie 😂🤣🤣, z rzeki 🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂 sam idź do szkoły bo jesteś niedouczony 😆😆😆😆😆.

Zenek trochę przesadzasz. Jak masz stałe źródło ciepłej wody, ale nie z gruntu, to zabawa może być opłacalna. Na dziś przy cenie 1 kWh z gazu rzeczywiście jest średnio opłacalna. A zasilanie pv w zimie to czysta loteria w naszym klimacie.

Ciekawe jakie ma COP🤔
Zenek proponuję zagłębić wiedzę na temat pompy ciepła zanim napiszesz kometarz.

Jak ja na oczyszczalni ścieków wyciskam cop prawie 6.5 to jest średnie roczne nie jakieś chwilowe w lecie to tu liczę z rzeki lekko wyjdzie 5.

I to jest właśnie to co trzeba zrobić w Polsce. Tyle miast leży w Polsce nad rzekami i wystarczy tylko korzystać z tego ciepła.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA