Mirowski: Nie będzie kontroli pomp ciepła w domach

Mirowski: Nie będzie kontroli pomp ciepła w domach
Paweł Mirowski. Fot. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W mediach pojawiły się informacje o możliwych kontrolach pomp ciepła instalowanych z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze. Do sprawy odniósł się wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje wprowadzenie zmian w zasadach programu Czyste Powietrze, aby zapewnić lepszą jakość pomp ciepła instalowanych z dofinansowaniem z tego programu. Ma to być odpowiedź na informacje dotyczące niskiej jakości niektórych pomp ciepła trafiających na rynek.

Obecnie NFOŚiGW ma współpracować z branżą pomp ciepła nad zmianami na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM), aby uwzględnić na niej urządzenia z odpowiednimi certyfikatami. Pojawienie się danej pompy ciepła w zestawieniu ZUM ma pozwalać na otrzymanie dofinansowania na nią z Czystego Powietrza.

REKLAMA

Na listę będą mogły zostać wpisane wyłącznie te urządzenia, które zostaną przebadane w akredytowanych laboratoriach. Badania te mają potwierdzić parametry techniczne określone w karcie produktu i etykiecie energetycznej. Działania te mają ustrzec beneficjentów Czystego Powietrza przed zakupem urządzenia, które nie jest przeznaczone do naszych warunków klimatycznych. Docelowo tylko urządzenia wpisane na listę ZUM będą mogły otrzymać dotację z programu Czyste Powietrze – poinformował Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Nie będzie kontroli w domach

Jednocześnie Paweł Mirowski zdementował informacje o możliwości wszczęcia kontroli u beneficjentów programu, którzy zainstalowali pompy ciepła dzięki dotacji z Czystego Powietrza.

REKLAMA

– Nasze działania mają za zadanie pomóc wnioskodawcom w wyborze odpowiedniego urządzenia i nie mają nic wspólnego z jakimikolwiek kontrolami pomp ciepła u beneficjentów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przekazywał informacji o tym, że takie kontrolę mają mieć miejsce. Kontrole prowadzone są (również obecnie) przez NFOŚiGW w ramach bieżącej realizacji programu Czyste Powietrze, ale absolutnie nie są to kontrole „celowane” w pompy ciepła – poinformował wiceprezes NFOŚiGW.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o skargach związanych z pompami ciepła skierowanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że takich skarg w tym roku było kilkadziesiąt. Skargi mogą skutkować zleceniem przez UOKiK kontroli, które jednak również nie powinny dotyczyć właścicieli pomp ciepła, ale dostawców urządzeń.

– Kontrole UOKiK są oczywiście poza zakresem działalności NFOŚiGW, ale jeśli będą, to będą dotyczyły producentów i importerów, ale absolutnie nie beneficjentów programu Czyste Powietrze – zapewnił Paweł Mirowski.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.