REKLAMA
 
REKLAMA

Kolejne miliony euro na fabrykę pomp ciepła we Wrocławiu

Kolejne miliony euro na fabrykę pomp ciepła we Wrocławiu
Fot. Aira

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się produkcja pomp ciepła marki Aira w niedawno pozyskanym zakładzie produkcyjnym we Wrocławiu. Szwedzka firma z grupy Vargas pozyskała właśnie kolejne finansowanie na rozwój produkcji, zbierając od inwestorów znacznie większą kwotę niż planowane 85 mln euro.

Nowi akcjonariusze dołączający do Airy po ostatniej rundzie finansowania to inwestorzy w dziedzinie technologii niskoemisyjnych z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji. Wśród nich są Altor, Kinnevik i Temasek a także Burda, Collaborative Fund, Creades, Lingotto, Nesta Impact Investments i Statkraft Ventures. W zakończonej rundzie finansowania serii B z ich udziałem Aira pozyskała 145 mln euro.

Oprócz finansowania od międzynarodowych inwestorów na utworzenie w Polsce zakładu do produkcji pomp ciepła polski rząd przyznał spółce Aira 15 mln euro. W sumie Aira zabezpieczyła 195 mln euro w postaci finansowania kapitałowego i subwencji.

REKLAMA

Odłączyć Europę od gazu

Aira podkreśla, że pozyskane finansowanie przyczyni się do dalszego przyspieszenia elektryfikacji ogrzewania budynków mieszkalnych w Europie, a co za tym idzie – wspierania dekarbonizacji i zmniejszenia zależności od importu gazu ziemnego.

Ogrzewanie budynków mieszkalnych jest trzecim co do wielkości źródłem emisji CO2, odpowiadającym za 10 proc. całkowitej emisji CO2 w Europie. Szacuje się, że nadal w użyciu jest 130 mln kotłów na paliwa kopalne. Szwedzka firma zapewnia, że wymieniając kocioł gazowy na powietrzną pompę ciepła konsumenci mogą obniżyć koszty ogrzewania swoich gospodarstw domowych nawet o 40 proc.

Aira planuje szybka ekspansję Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a swoją ofertę chce rozwijać w ramach modelu abonamentowego, dzięki czemu energooszczędne rozwiązania będą dostępne dla szerszego grona właścicieli domów.

REKLAMA

Aria planuje także inwestycje w badania i rozwój, które pozwolą poszerzyć portfolio rozwiązań firmy w zakresie czystej energii o produkty i usługi, w tym inteligentne pompy ciepła, panele słoneczne, magazynowanie i dedykowane taryfy za energię elektryczną.

Pompy ciepła powstają na Dolnym Śląsku

Aira planuje produkować we wrocławskiej fabryce nawet 500 tys. pomp ciepła rocznie. Będzie to jedna z kilku fabryk pomp ciepła, których budowa została ogłoszona w Polsce w ubiegłym roku. Dwie z nich będą także zlokalizowane na Dolnym Śląsku.

W Legnicy powstanie zakład Viessmanna, w którym planowana produkcja ma sięgnąć około 150 tys. pomp ciepła rocznie. Inwestycja będzie kosztować 200 mln euro. Pracę w fabryce ma znaleźć nawet 3 tys. osób.

Także Bosch poinformował, że wybuduje w województwie dolnośląskim fabrykę pomp ciepła, inwestując niemal 1,2 mld zł. Zakład powstanie w Dobromierzu koło Świdnicy i  rozpocznie produkcję na przełomie 2025 i 2026 r. Do 2027 r. zatrudnienie w nim ma znaleźć około 500 pracowników.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA