W Polsce powstanie kolejna duża fabryka pomp ciepła

W Polsce powstanie kolejna duża fabryka pomp ciepła
Bosch

Bosch poinformował, że wybuduje w naszym kraju fabrykę pomp ciepła. To już kolejna ogłoszona w ostatnim czasie inwestycja związana z produkcją tych urządzeń, która zostanie zrealizowana w naszym kraju.

Bosch to największy europejski producent urządzeń grzewczych, którego obroty w ubiegłym roku wyniosły 88,4 mld euro i który zatrudnia na całym świecie ponad 420 tys. osób. Niemiecki koncern coraz mocniej stawia na produkcję urządzeń wpisujących się w transformację energetyczną.

W 2022 roku w Niemczech Bosch zwiększył sprzedaż jednostkową pomp ciepła o 50 proc. Według prognoz koncernu do 2025 roku europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o 25–35 proc. rocznie, a w Bosch – o prawie 40 proc. Niemiecka firma szacuje, że w tej dekadzie na terenie Unii Europejskiej zainstalowanych zostanie około 30 mln pomp ciepła (według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej w ubiegłym roku w Europie sprzedano 3 mln tych urządzeń, co oznacza wzrost sprzedaży o 40 proc. względem 2021 roku).

REKLAMA

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na pompy ciepła, Bosch rozbudowuje swoje fabryki tych urządzeń. Niemiecki koncern dotychczas produkował pompy ciepła w Niemczech, Portugalii i Szwecji, a teraz zdecydował o budowie nowego zakładu w Polsce.

Fabryka pomp ciepła Boscha powstanie w Dobromierzu koło Świdnicy, w województwie dolnośląskim. Zakład będzie wytwarzał zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski. Produkcja ma wystartować na przełomie 2025 i 2026 roku, a do 2027 roku zakład ma zatrudniać około 500 pracowników.

W uruchomienie produkcji pomp ciepła na Dolnym Śląsku Bosch zainwestuje 1,2 mld zł.

Fabryki Boscha zasilane energią odnawialną

Polski zakład Boscha powinien wygenerować spore zapotrzebowanie na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Niemiecka firma stawia bowiem wyraźnie na zasilanie zieloną energią.

W 2022 roku firma zwiększyła udział odnawialnych źródeł energii w swoim zużyciu energii elektrycznej z 89 proc. do 94 proc. Jednocześnie w ubiegłym roku Bosch zaoszczędził blisko połowę z 1,7 TWh energii, czyli celu redukcji, który postawił sobie do 2030 roku.

REKLAMA

Pompy ciepła „made in Poland”

Fabryka Boscha to kolejna ogłoszona w ostatnich miesiącach inwestycja związana z produkcją pomp ciepła w Polsce.

W oddalonej od Dobromierza o około 40 km Legnicy fabrykę pomp ciepła uruchomi Viessmann. Powstanie tam obiekt, w którym pracę znajdzie docelowo około 3 tys. osób i która ma produkować około 150 tys. pomp ciepła rocznie. Inwestycja kosztować będzie 200 mln euro (około 923 mln zł).

Z kolei pod Łodzią trwa budowa fabryki pomp ciepła firmy Daikin. Zakład japońskiej firmy w Ksawerowie będzie się specjalizował w produkcji jednostek zewnętrznych do pomp ciepła. Szacunkowa wartość inwestycji to 300 mln euro (1,38 mld zł). Nowa fabryka ruszy w lipcu 2024 roku. Docelowo znajdzie tam pracę 3 tys. osób.

Produkcję pomp ciepła w naszym kraju uruchomi też Toshiba. W 2020 roku japońska firma ogłosiła utworzenie nowej spółki produkcyjnej w Gnieźnie. Wspólne przedsięwzięcie pomiędzy Toshiba Corporation a Carrier Corporation zakłada inwestycję wartą 107 mln zł.

Według szacunków Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2025 roku w naszym kraju produkowanych może być nawet około 1 mln pomp ciepła, z czego 2/3 trafi na eksport.

Pompy ciepła z Czech i Słowacji

Fabryki pomp ciepła powstaną też u naszych sąsiadów. Ostatnio Vaillant ogłosił, że uruchomi produkcję pomp ciepła w miejscowości Senica na Słowacji. Linie produkcyjne w obiektach o powierzchni 100 tys. m2 mają wytwarzać docelowo około 300 tys. takich urządzeń rocznie.

W Czechach z kolei powstanie fabryka pomp ciepła Panasonica, którego celem jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych do 500 tys. urządzeń do 2026 roku. Koszt jej budowy to 145 mln euro (670 mln zł).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.