Pompy ciepła ogrzeją świętokrzyskie sanktuarium

Pompy ciepła ogrzeją świętokrzyskie sanktuarium

Sanktuarium w Świętokrzyskiem zyskało nowoczesną, hybrydową instalację grzewczą złożoną z monoblokowych pomp ciepła oraz kondensacyjnych kotłów gazowych.

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie, zakończył się półtoraroczny projekt termomodernizacji. Obiekt sakralny został wyposażony w zaawansowany technologicznie system grzewczy.

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie to miejsce kultu, które rocznie przyciąga około 800 tys. pielgrzymów. Odbywają się tu liczne wydarzenia religijne i kulturalne. Dla zapewnienia komfortu wszystkim odwiedzającym podjęto decyzję o modernizacji i wyposażeniu kompleksu w nowoczesny system ogrzewania.

REKLAMA

W ramach projektu zmodernizowano 10 budynków należących do kompleksu sanktuarium, a stary system ogrzewania zastąpiono urządzeniami marki De Dietrich. Realizacja tego projektu poprawiła komfort termiczny i wpłynęła na zmniejszenie kosztów utrzymania i eksploatacji. Projekt instalacji systemu grzewczego opracowała firma Proinstal.

Nowoczesne ogrzewanie hybrydowe

Nowy system grzewczy obejmuje 17 monoblokowych pomp ciepła Modena oraz kondensacyjne kotły gazowe Evodens AMC marki De Dietrich. Połączenie kotła gazowego z kaskadą pomp ciepła w układ hybrydowy pozwala na optymalne wykorzystanie obu źródeł energii w zależności od warunków zewnętrznych i aktualnych potrzeb. To zapewnia efektywne i ekonomiczne ogrzewanie.

Zastosowany czynnik chłodniczy R32 zmniejsza wpływ systemu na środowisko, jednocześnie gwarantując wysoką efektywność energetyczną. Nowoczesne panele sterowania pozwalają w łatwy sposób zarządzać systemem, optymalizując jego pracę.

REKLAMA

Natomiast kondensacyjne kotły gazowe odznaczają się wysoką efektywnością pracy, co przekłada się na redukcję zużycia energii i daje oszczędności. Konsola sterownicza pozwala precyzyjne zarządzać systemem grzewczym, dostosowując jego działanie do aktualnych warunków pogodowych i potrzeb użytkownika.

Uzupełnieniem instalacji jest podgrzewacz c.w.u., który podgrzewa i przechowuje ciepłą wodę użytkową na potrzeby budynków sanktuarium. Z kolei zasobnik buforowy stanowi zabezpieczenie instalacji c.o., przejmując różnicę pomiędzy mocą cieplną urządzenia i mocą oddawaną do układu grzewczego, a także przechowuje i przekazuje nadmiar ciepłej wody grzewczej uzyskanej z kotła c.o. i pomp ciepła.

Farma fotowoltaiczna w diecezji

Instalacja w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie to tylko jeden z przykładów łączenia nowoczesnych technologii grzewczych z potrzebami obiektów użyteczności publicznej.

Niedawno w Płocku powołana przez diecezję płocką spółka OmnInvest, w której udziały ma też diecezja toruńska, wybudowała farmę fotowoltaiczną. Rocznie będzie ona mogła produkować 5,1 tys. MWh energii elektrycznej. Więcej o tym w artykule: Diecezja płocka uruchomiła farmę fotowoltaiczną.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.