REKLAMA
 
REKLAMA

Helsinki przechodzą na pompy ciepła. Z wielomilionowym wsparciem EBI

Helsinki przechodzą na pompy ciepła. Z wielomilionowym wsparciem EBI
fot. Helen

Fińska spółka energetyczna otrzyma duży kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na wdrożenie zmian w helsińskich ciepłowniach wykorzystujących dotychczas paliwa kopalne. W wyniku realizacji dwóch projektów sektor ciepłowniczy fińskiej stolicy ma w dużym stopniu przejść na zasilanie energią ze źródeł odnawialnych. 

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt na dwa nowe projekty związane z energią odnawialną w sektorze ciepłowniczym w Helsinkach. Umowa kredytowa opiewa na 150 mln euro i została zawarta z Helen Ltd. – wiodącą fińską grupą energetyczną, która w całości należy do miasta Helsinki. Spółka obsługuje ponad pół miliona klientów, którym zapewnia energię elektryczną, ogrzewanie i chłodzenie.

Kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego sfinansuje dwa nowe projekty w sektorze ciepłowniczym realizowane przez Helen. Łączna wartość inwestycji to 209 mln euro, z czego 72 proc. pokryją środki z EBI.

REKLAMA

Nowoczesny system energetyczny w Helsinkach

Spółka energetyczna Helen w ramach realizowanych projektów zamierza zainstalować nową pompę ciepła i zamienić paliwa węglowe na pelety z biomasy w jednej z ciepłowni w Helsinkach.

Helen zamierza osiągnąć 100-proc. neutralność węglową w produkcji energii do 2030 r. W tym celu prowadzi znaczące inwestycje w nowoczesny system energetyczny i buduje moce wytwórcze. Mają one do 2025 r. zastąpić ponad 2 GW mocy zainstalowanej w produkcji energii elektrycznej i ciepła ze źródeł kopalnych.

REKLAMA

Finansowanie EBI jest ważnym krokiem na drodze Helen do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji energii do 2030 r. W ostatnich latach poczyniliśmy znaczące inwestycje w zieloną transformację i będziemy je kontynuować w przyszłości. Oprócz tego, że przyczyniamy się do łagodzenia zmian klimatycznych, przejście z produkcji energii opartej na paliwach kopalnych na źródła odnawialne zwiększa naszą samowystarczalność energetyczną, zwiększając niezawodność dostaw energii w ogóle – powiedział Timo Rajala, dyrektor finansowy Helen.

Inwestycje EBI

Kredyt udzielony fińskiej spółce energetycznej jest częścią pakietu wsparcia EBI dla europejskiego planu REPowerEU. W ubiegłym roku bank zadeklarował finansowanie nowych projektów w Finlandii w łącznej wysokości prawie 1 mld euro. Sumaryczna wartość wspieranych inwestycji to prawie 4,4 mld euro.

Finansowanie pomoże zastąpić paliwa kopalne paliwami odnawialnymi, co jest jednym z kluczowych celów REPowerEU i jednym z najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z obecnym kryzysem energetycznym i łagodzenia skutków zmian klimatycznych – skomentował Thomas Östros, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działalność EBI w Finlandii.

Grupa EBI, w skład której wchodzi również Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), w 2023 r. podpisała łącznie umowy na kwotę 88 mld euro na finansowanie ponad 900 projektów. Z tego kwota ponad 21 mld euro trafiła do projektów realizujących cele REPowerEU. Bank nie finansuje w ogóle inwestycji w paliwa kopalne. Zobowiązaniem Grupy EBI jest wsparcie inwestycji w dziedzinie klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska łączną kwotą 1 bln euro do 2030 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A polskie janusze twierdzą, że PC nie nadają się do polskiego klimatu. Ja tam się nie znam, ale w Helsinkach chyba mają zimniej niż w Suwałkach. Pewnie Finowie nie czytali odkrywczych tez januszy znad Wisły.

Narzekają ci, którzy PC nie posiadają lub wdrożyli źle przygotowany projekt.

fotowoltaik sie nie oplaci nawet z dotacja, kto to bedzie utylizowal. Pompa ciepla nie bo jak mroz to tylko grzalki grzeja i tak narzekaja ci co pompe widzielki tylko przez plot u sasiada i panele na dachu. do pieca wrzucaja wszystko i maja cieplo w domu a na zewnatrz smrud.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA