Więcej pomp ciepła w brytyjskich domach. Nowe dotacje i koniec zasady jednego metra

Więcej pomp ciepła w brytyjskich domach. Nowe dotacje i koniec zasady jednego metra
fot. Stiebel Eltron

Program brytyjskiego rządu zakłada, że w przyszłym roku nawet 300 tys. domów zostanie poddanych modernizacji energetyczej dzięki dotacjom. Jednocześnie usunięta zostanie bariera blokująca popyt na pompy ciepła.

Brytyjski rząd ogłosił kontynuację programu o nazwie Warm Homes Plan (Plan Ciepłych Domów), który ma pomóc Brytyjczykom zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i zapewni czystsze ogrzewanie domów.

Według wyliczeń rządu w przyszłym roku nawet 300 tys. brytyjskich domów przejdzie modernizację energetyczną dzięki środkom pomocowym. Przygotowana propozycja obejmuje dotacje na pompy ciepła, wsparcie dla najemców i gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz nowe inwestycje w brytyjskim przemyśle czystych technologii.

REKLAMA

Łatwiejszy montaż pompy ciepła

Londyn zapowiada prawie dwukrotne zwiększenie w przyszłym roku – do 295 mln funtów (ponad 1,52 mld zł) – budżetu na program Boiler Upgrade Scheme, w którym można uzyskać dotację na pompę ciepła. Krajowy regulator energetyczny Ofgem wskazywał, że w październiku br. odnotowano najwyższą liczbę wniosków w historii tego programu.

Właściciele domów w Anglii i Walii według zapowiedzi rządu będą mogli uzyskać w ramach programu Boiler Upgrade Scheme dotacje na pompę ciepła w wysokości 7,5 tys. funtów (około 39 tys. zł).

Koniec zasady jednego metra dla pomp ciepła

Jednocześnie brytyjski rząd zapowiedział reformę zasad planowania i usunięcie bariery, która miała blokować zainteresowanie pompami ciepła. To tzw. zasada jednego metra, która zakłada, że żadna część powietrznej pompy ciepła nie może znajdować się w promieniu jednego metra od granicy nieruchomości. W przypadku montażu na płaskim dachu pompa musiała być montowana w odległości co najmniej metra od zewnętrznej krawędzi dachu.

Ponadto montaż powietrznej pompy ciepła wymagał złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Po zmianie natomiast gospodarstwa domowe będą mogły zainstalować takie urządzenie bez konieczności składania wniosku. Według danych Octopus Energy 34 proc. osób potencjalnie zainteresowanych pompą ciepła zniechęcało się z powodów związanych z wymogiem pozwolenia na budowę.

Walka z ubóstwem energetycznym

Brytyjski rząd wskazuje, że nawet 300 tys. gospodarstw domowych może zmodernizować swój dom w przyszłym roku dzięki nowym środkom pomocowym. Jak wylicza, pompa ciepła, na którą ma się zdecydować więcej gospodarstw domowych – dzięki zwiększonemu budżetowi na Boiler Upgrade Scheme i prostszym zasadom – pozwoli zaoszczędzić około 100 funtów rocznie w porównaniu z kotłem gazowym. A przy efektywnym wykorzystaniu inteligentnej taryfy i zaizolowaniu domu oszczędność taka może wynieść nawet 200 funtów rocznie.

Jednocześnie Londyn podkreśla, że przyjęty w ramach programu Warm Homes Plan pakiet rozwiązań przewiduje także wsparcie właścicieli domów, który uzyskują najniższe dochody, oraz najemców lokali socjalnych. Zakłada on bowiem:

REKLAMA

  • dotacje na pompę ciepła da właścicieli domów w Anglii i Walii – w wysokości 7,5 tys. funtów – w ramach programu Boiler Upgrade Scheme;
  • możliwość instalowania powietrznej pompy ciepła bez konieczności składania wniosku o pozwolenie na budowę w Anglii (zniesienie zasady jednego metra);
  • dofinansowanie transformacji energetycznej budynków obejmujących mieszkania socjalne oraz domów należących do osób o niższych dochodach i domów wynajmowanych – mieszkańcy takich budynków będą mogli starać się o środki na zaizolowanie domu i zainstalowanie ogrzewania niskoemisyjnego w ramach podprogramów Social Housing Fund (Fundusz Mieszkalnictwa Socjalnego) i Warm Homes: Local Grant (Ciepłe Domy: Grant Lokalny).

Idea leżąca u podstaw naszego Warm Homes Plan jest prosta – wszystkie rodziny zasługują na bezpieczny dom, na którego ogrzewanie mogą sobie pozwolić. Ale przez zbyt długi czas było to poza zasięgiem wielu ludzi, którzy zostali pozostawieni z przeciągami w domach i wysokimi rachunkami. Właśnie dlatego podejmujemy dziś natychmiastowe działania, aby udostępnić czystsze ogrzewanie większej liczbie gospodarstw domowych. Jest to zgodne z naszym planem wydźwignięcia ponad miliona gospodarstw domowych z ubóstwa energetycznego poprzez konsultacje w sprawie podniesienia minimalnych standardów efektywności energetycznej dla wszystkich najemców do 2030 r., co zapewni cieplejsze domy i niższe rachunki – powiedziała Miatta Fahnbulleh, minister ds. konsumentów energii.

Wsparcie producentów pomp ciepła

Londyn zapowiada także wprowadzenie od 1 kwietnia 2025 r. zreformowanego „mechanizmu rynku czystego ciepła” (CHMM). Planuje m.in. uruchomić konkurs Heat Pump Investment Accelerator Competition o wartości 30 mln funtów, którego celem jest wsparcie producentów w inwestycji w rozpoczęcie lub rozszerzenie produkcji pomp ciepła w Wielkiej Brytanii.

Ponadto rząd przewiduje granty na szkolenia dla instalatorów systemów grzewczych oraz na praktyki zawodowe technika ogrzewania niskoemisyjnego. Na ten cel ma trafić 5 mln funtów.

Cieszy fakt, że rząd zwiększa finansowanie programu modernizacji kotłów (BUS), określa więcej szczegółów na temat mechanizmu czystego rynku ciepła (CHMM) i usuwa bariery planistyczne dla instalacji pomp ciepła. Jest to wyraźne ponowne zaangażowanie w dekarbonizację ciepła, która odegra istotną rolę w poprawie bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszeniu naszej zależności od gazu. BUS umożliwia konsumentom instalowanie pomp ciepła w rekordowym tempie, a popyt na technologie niskoemisyjne rośnie. Rząd nie powinien dalej opóźniać wdrożenia CHMM, ponieważ mechanizm ten ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia dostępności pomp ciepła i przyciągnięcia inwestycji do brytyjskiej produkcji – skomentowała Dhara Vyas, dyrektor generalna Energy UK.

Mechanizm rynku czystego ciepła ma obowiązywać w całej Wielkiej Brytanii, natomiast zmiany dotyczące powietrznych pomp ciepła będą miały zastosowanie w Anglii.

Prawie 3,5 mld funtów na Warm Homes Plan

Jesienią br. brytyjski rząd przeznaczył kwotę 3,4 mld funtów na realizację Planu Ciepłych Domów (Warm Homes Plan) w latach 2025–2026 i 2027–2028. Z tego około 1 mld funtów ma być zagospodarowane w pierwszym wskazanym okresie, z podziałem: 374 mln funtów na Social Housing Fund, 88 mln funtów na Warm Homes: Local Grant, 295 mln funtów na Boiler Upgrade Scheme.

Więcej szczegółów na temat brytyjskiego programu transformacji energetycznej budynków można znaleźć pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.