Premier powołał pełnomocnika do spraw infrastruktury energetycznej
Premier Donald Tusk powołał pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Będzie on jednocześnie pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu.
Premier Donald Tusk powołał pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Będzie on jednocześnie pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu.
Grupa Orlen wdroży strategiczny program inwestycyjny w zakresie sieci dystrybucji energii. Ma on pozwolić na poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie efektywności dostaw energii elektrycznej na obszarze północnej i środkowej Polski. Finansowanie programu zapewni Europejski Bank Inwestycyjny.
Kompleksową modernizację przejdzie 100 stacji elektroenergetycznych WN/SN w sześciu województwach. Enea Operator otrzyma unijne dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).
Środki z Funduszy Europejskich pomogą w unowocześnieniu infrastruktury energetycznej w pięciu oddziałach największego operatora systemu dystrybucyjnego w kraju.
Międzynarodowe konsorcjum złożone z podmiotów z Polski, Ukrainy i Finlandii pracuje nad systemem R-GRID. Powstaje narzędzie, które dzięki sztucznej inteligencji wspomoże bezpieczeństwo systemów energetycznych.
Warszawski operator systemu dystrybucyjnego (OSD) testuje nowy system ostrzegawczy, który w celu ochrony pracowników sygnalizuje występowanie napięcia w polu średniego napięcia (SN).
Kolejne środki z Funduszy Europejskich pomogą w unowocześnieniu infrastruktury energetycznej. Trzej operatorzy systemu dystrybucyjnego podpisali łącznie osiem umów na dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
Należąca do Grupy Orlen spółka Energa-Operator otrzyma dofinansowanie na inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną. Spółka zbuduje sześć nowych głównych punktów zasilania i zmodernizuje dwa kolejne.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło nowe programy dotacyjne m.in na magazyny energii i modernizację sieci elektroenergetycznej. Ogromny budżet jest historycznie największą pulą środków z Funduszu Modernizacyjnego zaakceptowaną dla Polski przez Europejski Bank Inwestycyjny.
PGE Dystrybucja zmodernizowała stację elektroenergetyczną Śródmieście w Łodzi. Zapewni ona stabilne dostawy prądu do centrum miasta.
Digitalizacja transformacji energetycznej oferuje ogromne możliwości dla rozwoju inteligentnych sieci. Jednocześnie systemy dystrybucji energii są atrakcyjnym celem cyberataków.
Komisja Europejska rozpoczęła przyjmowanie wniosków dotyczących infrastruktury energetycznej oraz projektów wodorowych, które mogą stać się tzw. przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) lub przedmiotem wzajemnego zainteresowania (PMI). Realizacja projektów o takich statusach wiąże się z konkretnymi korzyściami.
Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) fotowoltaika przyciągnęła w 2023 r. rekordowe inwestycje o wartości 480 mld dolarów¹ – więcej niż w przypadku wszystkich innych technologii wytwarzania energii razem wziętych – podczas gdy od 2021 r. inwestycje w energetykę węglową spadły o 40 proc...
Infrastruktura energetyczna, będąca kluczowym elementem funkcjonowania państw, staje się coraz bardziej narażona na cyberataki, co może prowadzić do poważnych zakłóceń w dostawach energii i destabilizacji gospodarki. O kluczowych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego będzie mowa podczas 40...
Przebudowa stacji należącej do PGE Dystrybucji pozwoli zwiększyć stabilność dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców i przedsiębiorców z Lublina i gmin sąsiadujących. Jednocześnie rozszerzy ona możliwości przyjęcia do sieci energii z ze źródeł odnawialnych.