Sasin: rekompensaty nie dla wszystkich odbiorców energii
Jeszcze w tym miesiącu Ministerstwo Aktywów Państwowych ma przedstawić projekt ustawy dotyczącej rekompensat dla odbiorców energii z grupy taryfowej G w związku z tegorocznymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Wiadomo, że nie wszyscy mogą liczyć na pokrycie wzrostu rachunków za prąd.
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował wczoraj, że projekt ustawy dotyczącej rekompensat ma być gotowy w ciągu dwóch tygodni.
Rekompensaty mają otrzymać odbiorcy indywidualni, których dochody zamkną się w pierwszym progu podatkowym obejmującym osoby, które w danym roku podatkowym zarobiły nie więcej niż 85 828 zł – mimo, że wcześniej minister Sasin zapewniał, że na rekompensaty będą mogli liczyć wszyscy odbiorcy dotknięci podwyżkami.
– Rekompensat za prąd nie uzyska 2 proc. najbogatszych Polaków. Wyższych rachunków nie odczuje 98 proc. odbiorców – minister Sasin zapewnił wczoraj na antenie Polsatu News.
Wysokość rekompensat ma odpowiadać w całości tegorocznym podwyżkom, a ich całkowity koszt może sięgnąć 3 miliardów złotych.
– Będzie trzeba złożyć wniosek – co do tego nie ma wątpliwości – bo to będzie świadczenie wypłacane na wniosek. Natomiast co do tej technicznej strony, czyli gdzie trzeba będzie złożyć wniosek, jak on będzie obsłużony – mamy jeszcze kilka wariantów – minister Sasin mówił wczoraj z kolei na antenie Radia Plus.
– W toku prac nad ustawą musieliśmy uwzględnić uwarunkowania europejskie, by uniknąć zarzutów o stosowanie nielegalnej pomocy publicznej – powiedział Jacek Sasin, zaznaczając, że model rekompensat wprowadzony w ubiegłym roku został zakwestionowany przez Brukselę.
Jak szacuje Urząd Regulacji Energetyki, w wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu 2019 i styczniu br. nowych taryf, w 2020 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o około 9 złotych miesięcznie.
Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.
URE informuje, że w Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 milionów gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza Prezes URE – tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż – dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych, z czego ponad 75 proc. (9,7 mln) korzysta z cen taryfowych zatwierdzonych przez Prezesa URE, a 3,4 mln korzysta z innych wolnorynkowych cenników tych sprzedawców prądu.
Pozostałe 2 miliony gospodarstw domowych to klienci innych spółek, dla których Prezes URE nie zatwierdza taryf.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.