Australijczycy zaczęli ograniczać pracę elektrowni OZE. Dlaczego?

Australijczycy zaczęli ograniczać pracę elektrowni OZE. Dlaczego?
Innogy

W ostatnich miesiącach 2019 roku w Australii miało miejsce znaczące ograniczanie mocy, z jaką pracowały odnawialne źródła energii. Wynikało to z dyspozycji australijskiego operatora systemu elektroenergetycznego, ale także z indywidualnych decyzji samych operatorów farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Informację o ograniczeniach mocy, z jaką pracowały elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, podał Australijski Operator Rynku Energii (AEMO).

W głównej sieci elektroenergetycznej w ramach tzw. National Electricity Market, obejmującej wschodnie stany Australii, w czwartym kwartale 2019 roku ograniczenia odpowiadały 6-procentom całkowitej generacji, co było najwyższym poziomem w historii australijskiego rynku energii.

REKLAMA

Główną przyczyną tego zjawiska były wezwania AEMO do ograniczenia pracy pięciu farm słonecznych – czterech w Wiktorii i jednej w Nowej Południowej Walii, co miało być podyktowane względami bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w sytuacji występujących na niespotykana skalę pożarów.

Decyzja została odebrana przez operatorów elektrowni OZE jako kontrowersyjna i miała być powodem specjalnie zwołanego w tym celu spotkania AEMO z producentami energii odnawialnej.

Portal RenewEconomy pisze, że pięć dużych i stosunkowo nowych farm słonecznych – Wemen, Karadoc, Bannerton i Gannawarra w Wictorii, a także Broken Hill w Nowej Południowej Walii ograniczało produkcję nawet o połowę, kiedy AEMO zidentyfikowało problemy z pracą systemu w przypadku wystąpienia awarii sieci w innym miejscu.

Jednak zaniżanie generacji było spowodowane również decyzjami samych operatorów elektrowni OZE – co wynikało ze spadku cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.

REKLAMA

AEMO zauważa, że w ciągu kwartału tzw. ujemne ceny na energię elektryczną przyczyniły się do ograniczenia średniej produkcji z OZE w stanie Południowa Australia. Ograniczenie produkcji energii pochodzącej z projektów słonecznych i wiatrowych w ciągu ostatniego kwartału 2019 roku miało być najwyższe właśnie w dniach, kiedy notowano ujemne ceny na rynku spot.

Najwyższe ograniczenie mocy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych miało wystąpić w ostatnim kwartale 2019 r. w dniu 11 listopada, kiedy o godz. 13 zredukowano moc źródeł OZE o niemal 1 GW. W tym momencie występowało małe zapotrzebowanie na energię, a jej cena na rynku spot spadła aż do -343,3 AUD/MWh, czyli około -890 PLN/MWh.

Australijczycy podkreślają rekordowy przyrost mocy w energetyce odnawialnej w 2019 r., który wpłynął na spadek hurtowych cen energii elektrycznej w ostatnim kwartale ub.r. – pomimo, a może nawet ze względu na znaczny spadek produkcji energii z węgla.

AEMO podaje, że hurtowe ceny energii elektrycznej na rynku spot w Australii wynosiły w ostatnim kwartale 2019 roku średnio około 72 AUD/MWh (ok. 186 PLN/MWh), co oznaczało spadek o 1/5 w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 r. i były to jednocześnie najniższe ceny od 2016 r.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.