Największy krajowy wytwórca energii z OZE zwiększył generację o 16 proc.

Największy krajowy wytwórca energii z OZE zwiększył generację o 16 proc.
PGE EO

Odpowiedzialna w Polskiej Grupie Energetycznej za produkcję zielonej energii PGE Energia Odnawialna podała wyniki produkcji energii w poszczególnych technologiach OZE za 2020 rok. Wyższe wskaźniki dotyczyły wszystkich rodzajów źródeł.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

Farmy wiatrowe PGE – wliczając nowe, uruchomione w 2020 roku farmy Starza/Rybice, Karnice II (97 MW), a także przejętą farmę wiatrową Skoczykłody (36 MW) – wyprodukowały w ubiegłym roku 1493 GWh energii elektrycznej, czyli o 18 proc. więcej niż w 2019 r. Dzięki włączeniu dodatkowych farm wiatrowych do portfela PGE EO łączna moc posiadana przez tę spółkę w energetyce wiatrowej wzrosła w ubiegłym roku do niemal 700 MW.

REKLAMA

Z kolei dzięki otwarciu po koniec 2020 roku czterech farm fotowoltaicznych Lesko, PV Bliskowice oraz PV Lutol 1 i PV Lutol 2, źródła PV w PGE EO w ubiegłym roku odnotowały produkcję na poziomie 1,06 GWh, czyli o ponad 72 proc. większą niż w roku 2019. Uruchomienie tych farm PV pozwoliło na zwiększenie mocy zainstalowanej PGE EO w fotowoltaice z 0,6 MW do 4,6 MW.

Poprawę wyników zanotowały też hydroelektrownie PGE EO. W 2020 r. produkcja energii elektrycznej z dopływu naturalnego wyniosła 415 GWh, co stanowi wzrost o ok. 14 proc. rok do roku, a z elektrowi szczytowo-pompowych wytworzono 756 GWh, co oznacza wzrost o ponad 15 proc.

W kolejnych latach wskaźniki produkcji zielonej energii w elektrowniach należących do Grupy PGE będą jeszcze lepsze. Intensywnie rozwijamy program fotowoltaiczny, nie wykluczamy kolejnych akwizycji w energetyce wiatrowej, modernizujemy też nasze elektrownie wodne – komentuje Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

Zgodnie z nową strategią Grupa PGE osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową.

Jednym z elementów planu inwestycyjnego PGE jest program budowy źródeł fotowoltaicznych. W ciągu dekady PGE ma zbudować instalacje PV o łącznej mocy 3 GW. Dotychczas zabezpieczono na ten cel ponad 2000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 1250 MW.

W hydroenergetyce spółka postawiła na modernizację. Najważniejsze prace prowadzone są w elektrowni wodnej Dębe. Po ich zakończeniu w 2022 r. produkcja energii elektrycznej powinna tam wzrosnąć o 17 proc., do poziomu około 120 GWh/rok.

Następnym przedsięwzięciem, które wymienia PGE EO w obszarze energetyki wodnej, będzie modernizacja elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. W najbliższym czasie mają zostać ogłoszone wyniki rozpisanego jesienią ubiegłego roku przetargu na wykonanie prac.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o