Bruksela chce wprowadzić maksymalną cenę za energię

Bruksela chce wprowadzić maksymalną cenę za energię
Ursula von der Leyen

Komisja Europejska przygotowała pakiet regulacji, które mają być odpowiedzią na notowane ostatnio drastyczne wzrosty cen energii elektrycznej. Najważniejszy pomysł Brukseli to wprowadzenie maksymalnej ceny za energię, która miałaby objąć m.in. wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.

Urzędnicy Komisji Europejskiej przygotowali pakiet regulacji, który ma być odpowiedzią na spektakularne wzrosty cen na europejskich giełdach energii elektrycznej, które są napędzane przez rosnące koszty produkcji energii z elektrowni gazowych.

Ta sytuacja mocno może odbić się na portfelach odbiorców energii w Unii Europejskiej. Aby temu przeciwdziałać, Komisja Europejska zdecydowała się zaproponować m.in. wprowadzenie maksymalnej ceny energii elektrycznej, którą mogliby uzyskać wytwórcy w elektrowniach posiadających relatywnie niskie koszty operacyjne – w tym wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych, węgla czy atomu, którzy mieli najbardziej zyskać na obecnej sytuacji wynikającej z rosnących cen gazu.

REKLAMA

Dla wytwórców z tych źródeł urzędnicy KE chcą wprowadzić maksymalną stawkę za energię w wysokości 200 EUR/MWh – o ile taka cena wydaje się bardzo atrakcyjna, o tyle w obliczu ostatnich wzrostów byłby to poziom nawet kilkukrotnie niższy od cen notowanych ostatnio na czołowych europejskich giełdach energii (pod koniec sierpnia na rynku hurtowym w Niemczech cena energii przebiła nawet poziom 1000 EUR/MWh).

 

O szczegółach pomysłów na walkę z wysokimi cenami energii Komisja Europejska nie informowała jeszcze oficjalnie, natomiast napisały o niej, powołując się na przecieki z KE, takie media jak „Financial Times” czy „Euractiv”.

„Financial Times” podał, że propozycja KE miałaby zakładać możliwość obciążenia przez kraje Unii Europejskiej wytwórców sprzedających energię z wymienionych źródeł po cenie wyższej niż 200 EUR/MWh. Nadwyżka ceny uzyskanej ze sprzedaży energii mogłaby zostać wykorzystana przez rządy państw UE do wsparcia odbiorców.  

REKLAMA

Eksperci cytowani przez „Euractiv” zwracają uwagę, że o ile sprzedaż energii za 200 EUR/MWh pozwoliłaby utrzymać bardzo wysokie marże właścicielom OZE, o tyle przy obecnych cenach paliwa mogłaby okazać się niewystarczająca do generowania zysku przez elektrownie węglowe.

Obowiązkowa redukcja w szczycie

Maksymalna stawka za energię to niejedyny pomysł Komisji Europejskiej na walkę z kryzysem energetycznym. Bruksela chce także zaproponować obowiązek zmniejszania zużycia energii przez kraje UE. Unijni urzędnicy planują m.in. wprowadzenie obowiązku obniżenia zużycia energii minimum o 5 proc. w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Bruksela chce też osiągnąć redukcję popytu na energię m.in. dzięki aukcjom, w których oferenci mogliby wyceniać deklarowane zmniejszenie zużycia energii.

Powyższe propozycje zostały wcześniej w tym tygodniu ogólnie zasygnalizowane przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która zaproponowała również m.in. wprowadzenie maksymalnej ceny za rosyjski gaz.

Postulaty KE mają być dyskutowane dzisiaj podczas nadzwyczajnego spotkania unijnych ministrów ds. energii.

Inny pomysł na walkę z wysokimi cenami energii elektrycznej zgłosili Czesi, którzy obecnie sprawują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Praga zaproponowała odizolowanie hurtowych rynków energii elektrycznej, aby o jej cenach nie decydowały wysokie koszty gazu, jak ma to miejsce obecnie.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.