W Wałczu powstanie instalacja Power-to-X

W Wałczu powstanie instalacja Power-to-X
fot. Barbara Blaczkowska/Gramwzielone.pl

Eurowind Energy wraz z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wałczu utworzą park energetyczny w ramach projektu Power-to-X (PTX). Pilotażowa instalacja ma pokazać, jak zrównoważyć lukę pomiędzy zmienną produktywnością energii ze źródeł odnawialnych a zapotrzebowaniem odbiorców.

Podstawowym założeniem Power-to-X (PTX) jest przekształcanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w jej inną formę (nośnik energii X) – i z powrotem do postaci elektryczności w momencie wystąpienia zapotrzebowania. Daje to możliwość magazynowania nadmiaru energii do późniejszego wykorzystania.

Power-to-X ma być skuteczną alternatywą dla ograniczania wpływu do sieci energii elektrycznej z OZE w okresach nadwyżek produkcyjnych, które można zagospodarować do produkcji np. ciepła.

REKLAMA

Eurowind Energy we współpracy z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wałczu utworzą park energetyczny o mocy 40 MW, wykorzystujący różne źródła odnawialne i bezpośrednią linię energetyczną. Dzięki niej energia elektryczna zostanie dostarczona do Zakładu Energetyki Cieplnej w Wałczu i zasili kotły elektrodowe ogrzewające wodę dla systemu ciepłowniczego miasta.

Według założeń ze 100 MWh energii elektrycznej przesłanej z farmy wiatrowej do wałeckiej sieci ciepłowniczej trafi 99,8 MWh ciepła. Będzie ono zużywane na bieżące potrzeby, a w okresach niższego zapotrzebowania zostanie oddane do magazynu. Park energetyczny powstanie około 30 km od Wałcza.

Zaawansowany projekt w Danii

Pochodząca z Danii firma Eurowind Energy realizuje już inwestycje Power-to-X – które nazywa parkami energetycznymi – m.in. w swoim kraju macierzystym. Teraz chce rozwijać je w Polsce.

Wśród najważniejszych zalet układów hybrydowych jest zrównoważenie luki pomiędzy zmienną produktywnością energii ze źródeł odnawialnych a kwestią zapotrzebowania odbiorcy. Taka technologia zapewni także maksymalizację wykorzystania energii oraz jej długoterminowe magazynowanie – wyjaśnia Karolina Talarek, dyrektor ds. inwestycji w Eurowind Energy.

Obecnie Eurowind Energy buduje park energetyczny w gminie Fjerritslev na północy Danii, gdzie działa farma wiatrowa o mocy 77,4 MW, a także towarzysząca jej farma fotowoltaiczna. Część produkcji energii przekierowana zostanie do zasilenia gruntowej pompy ciepła. W ten sposób energia elektryczna zamieniona zostanie w ciepło i trafi rurociągiem o długości około 7 km do sieci ciepłowniczej pobliskiego miasta.

REKLAMA

W przypadku niskiego zapotrzebowania ciepło będzie mogło zostać zmagazynowane w specjalnym zbiorniku, którego duże ciepło właściwe umożliwi jego przechowywanie. Nadwyżka energetyczna będzie odprowadzana do sieci, istnieje też możliwość wybudowania elektrolizera i sprzedaży wodoru – mówi Karolina Talarek.

Technologia na eksport

Eurowind Energy A/S, z główną siedzibą w Hobro w Danii, działa na polskim rynku pod firmą Eurowind Energy sp. z o.o. Zajmuje się rozwojem ponad 1 GW projektów OZE, obsługuje pracę ponad 200 MW farm wiatrowych zbudowanych przez zespół w ostatnich latach i zarządza farmami wiatrowymi swoich klientów.

W lipcu duńska spółka ogłosiła plan uruchomienia pięciu dużych centrów energetycznych na lądzie o łącznej mocy około 2,5 GW, dla których zostały już zawarte umowy dzierżawy gruntów.

– Nasza koncepcja dużych centrów energetycznych może być eksportowana. Działamy na 14 innych rynkach, zarówno w Europie, jak i w USA, i na większość z nich będziemy mogli przenieść ideę centrów energetycznych z niewielkimi modyfikacjami. Centra energetyczne mogą stać się szansą eksportową, której nie wolno nam lekceważyć – podkreślał Jens Rasmussen,  dyrektor generalny Eurowind Energy.

Więcej na ten temat w artykule: Duńczycy zbudują ogromne hybrydowe elektrownie OZE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.