Część klientów Taurona musi zmienić umowę, aby skorzystać z niższej ceny

Część klientów Taurona musi zmienić umowę, aby skorzystać z niższej ceny
Fotolia

Skorzystanie z rozwiązań mających chronić odbiorców przed wzrostem kosztów energii w przypadku niektórych klientów Taurona będzie wymagać zmiany umowy. Tauron zapewnia, że taka zmiana nie będzie się wiązać z żadnymi kosztami.

Klienci kupujący energię od Taurona, którzy mają umowę z gwarancją stałej ceny, muszą ją zmienić, aby skorzystać z preferencji zawartych w tarczy solidarnościowej. Spółka zapewnia, że umożliwi takim klientom bezpłatną zmianę oferty.

– Przypominamy klientom korzystającym z gwarancji stałej ceny, która była przygotowana przed wejściem w życie tarczy solidarnościowej, że mogą skorzystać z ofert, dzięki którym uzyskają wsparcie zgodnie z przepisami przewidzianymi w rządowych mechanizmach ochronnych uruchomionych w ramach tarczy solidarnościowej – mówi Rafał Soja, prezes spółki Tauron Sprzedaż. – Dlatego umożliwiliśmy tym klientom bezpłatną zmianę oferty na taką, która jest objęta korzyściami wynikającymi z rządowej tarczy. Jest to na przykład oferta z gwarancją rabatu – dodaje Soja.

REKLAMA

Tauron informuje, że z gwarancji stałej ceny prądu chętnie korzystali w ostatnich latach klienci, którzy nie chcieli przejmować się corocznymi aktualizacjami cen prądu wprowadzanymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Taki produkt mógł być jednak oferowany w innych warunkach rynkowych niż aktualne. Obecnie w Tauronie korzystanie z gwarancji ceny nie jest już dostępne dla nowych klientów.

Korzystający do tej pory z opcji prądu z gwarancją ceny mogą wybrać inny przedstawiony w ofercie wariant objęty korzyściami tarczy solidarnościowej.

Cenniki, które nie zostaną objęte limitami uwzględnionymi w zapisach tarczy solidarnościowej, mają w nazwie skrót „GAC” (Gwarancja Atrakcyjnej Ceny) albo „GSC” (Gwarancja Stałej Ceny). Na przykład: Cennik EE_GD GAC B S24D GZE_P1_Q2_01.07.22-30.06.23).

Klient może sprawdzić nazwę swojego cennika w kilku miejscach: w cenniku, który jest załącznikiem do umowy na prąd, na fakturze papierowej, na fakturze elektronicznej w serwisie i aplikacji mobilnej Mój Tauron lub dzwoniąc na infolinię 606 0 606.

– Ofertę można zmienić, korzystając z naszej aplikacji mojtauron.pl lub dzwoniąc na infolinię 555 444 555. Konsultanci pomogą wybrać klientom najkorzystniejszą cenowo ofertę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb – informuje Daniel Iwan, rzecznik prasowy grupy Tauron.

REKLAMA

Co daje tarcza solidarnościowa?

Tarcza solidarnościowa to pakiet rozwiązań zawartych w przyjętych w ostatnim czasie ustawach, które mają chronić odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem rachunków w związku z wysokimi cenami energii na rynku hurtowym.

Według szacunków rządu z rozwiązań zawartych w tarczy może skorzystać nawet około 8 mln gospodarstw domowych.

Rozwiązania zawarte w tarczy przewidują m.in. zagwarantowanie tegorocznej ceny energii dla zużycia rocznego na poziomie: 2000 kWh dla gospodarstw domowych, 2600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami, 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny i gospodarstw rolnych.

Zużycie energii ponad te limity ma być rozliczane po maksymalnej cenie 693 zł/MWh. Aby skorzystać z tego limitu, gospodarstwa nie muszą składać żadnego oświadczenia.

Dodatkowo gospodarstwa, które ograniczą zużycie energii o ponad 10 proc. w stosunku do zużycia z 2022 roku, oprócz oszczędności wynikających z ograniczenia zużycia energii mają otrzymać 10-proc. obniżkę rachunku w 2024 roku.

Tarcza solidarnościowa zakłada także ochronę odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi. Podmioty wrażliwe, przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz samorządy w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku będą mogły otrzymać gwarancję maksymalnej ceny energii wynoszącej 785 zł/MWh. Aby jednak z tego skorzystać, konieczne było złożenie przez te podmioty odpowiedniego oświadczenia do swojego dostawcy energii w terminie do 30 listopada 2022 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.