Ruszają aukcje dla OZE. Najpierw wiatr i fotowoltaika

Ruszają aukcje dla OZE. Najpierw wiatr i fotowoltaika
Energa

Tegoroczna tura aukcji dla odnawialnych źródeł energii zacznie się jutro. Pierwsze dwie aukcje powinny cieszyć się zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów.  

W najbliższych dniach Urząd Regulacji Energetyki przeprowadzi w sumie 7 aukcji dla odnawialnych źródeł energii – wszystkie zostały przeznaczone dla nowych instalacji. W tym roku URE nie przeprowadzi aukcji migracyjnych, które pozwoliłyby na przejście producentom energii odnawialnej z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego. W sumie do sprzedaży w tegorocznych aukcjach jest 34,087 TWh energii elektrycznej za łączną kwotę 14,377 mld zł.

Inwestorzy mogą ubiegać się o kontrakty na sprzedaż energii z gwarantowanym prawem do wyrównania ujemnego salda tradycyjnie na okres 15 lat po cenie, którą zaoferują w aukcji i która będzie dodatkowo co roku powiększana o średnią inflację.

REKLAMA

Już jutro odbędzie się aukcja, która powinna skutkować złożeniem największej ilości ofert. Największy jest również jej budżet. Chodzi o aukcję dla instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW. W tej aukcji do zakontraktowania jest 11,25 TWh energii za maksymalną kwotę 3,825 mld zł.

Taką samą ilość energii inwestorzy będą mogli sprzedać w aukcji, która odbędzie się dzień później, jednak budżet tej aukcji jest niższy i wynosi 3,6 mld zł. Piątkowa aukcja jest przeznaczona również dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, ale o mocy przekraczającej 1 MW.

Kolejna aukcja odbędzie się 12 grudnia w poniedziałek. Mogą w niej wystartować inwestorzy planujący budowę hydroelektrowni o mocy do 1 MW, instalacji wykorzystujących biopłyny oraz geotermii – również o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Do zakontraktowania jest 0,975 TWh energii elektrycznej za maksymalnie 0,508 mld zł.

Dzień później, 13 grudnia, odbędzie się aukcja dla tych samych technologii, ale w koszyku dla projektów o mocy przekraczającej 1 MW. Do zakontraktowania jest 2,04 TWh energii elektrycznej za maksymalnie 1,038 mld zł.

REKLAMA

Z kolei w środę 14 grudnia odbędzie się aukcja dla biogazowni rolniczych o mocy ponad 1 MW. Tutaj do zakontraktowania będzie energia w ilości 5,775 TWh za 3,97 mld zł.

Przedostatnia tegoroczna aukcja odbędzie się w czwartek 15 grudnia i mogą w niej wystartować inwestorzy planujący produkcję energii z instalacji o mocy do 1 MW z wykorzystaniem m.in. biogazu składowiskowego, biogazu z oczyszczalni i instalacji ITPO. Do podziału jest 1,11 TWh energii, a budżet tej aukcji wynosi 0,609 mld zł.

Ostatnia aukcja w tym roku odbędzie się w piątek 16 grudnia. Mogą w niej złożyć oferty inwestorzy planujący produkcję energii z wykorzystaniem wyżej wymienionych technologii w instalacjach o mocy większej niż 1 MW. Do podziału jest 1,687 TWh energii za 0,927 mld zł.

Dla każdej z technologii OZE przewidziana jest maksymalna cena energii, którą będą mogli zaoferować inwestorzy. Przekroczenie tej ceny będzie oznaczać automatyczną eliminację z aukcji. Tak zwane ceny referencyjne dla poszczególnych technologii dla tegorocznych aukcji można znaleźć w artykule: Za tyle będzie można sprzedać energię w aukcjach dla OZE.

Zasady aukcji przewidują maksymalny czas na uruchomienie sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, licząc od daty wygranej aukcji.

Ostatnio uchwalona przez Sejm ustawa wydłuża czas na rozpoczęcie działalności w systemie aukcyjnym dla inwestorów budujących elektrownie fotowoltaiczne. Wydłużono też maksymalny wiek urządzeń, które będzie można zastosować w projektach realizowanych w systemie aukcyjnym. Więcej na ten temat w artykule: Inwestorzy dostaną więcej czasu na budowę farm fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.