Bruksela ogłasza plan dla zielonego przemysłu. Sześć kluczowych technologii

Bruksela ogłasza plan dla zielonego przemysłu. Sześć kluczowych technologii
Ursula von der Leyen. Fot. Komisja Europejska

Komisja Europejska ogłosiła plan wsparcia unijnego przemysłu związanego z czystymi technologiami w energetyce. Zawarte w nim preferencje mają sprawić, że unijne firmy produkujące panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy magazyny energii będą w stanie rywalizować z konkurentami z Azji i USA.

Wczoraj szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen zaprezentowała założenia nowego planu przemysłowego, który ma służyć realizacji unijnej strategii tzw. Zielonego Ładu i zapewnić przedsiębiorstwom produkcyjnym z Unii Europejskiej dodatkowe fundusze i wsparcie w budowaniu swojej pozycji na globalnym rynku czystych technologii energetycznych.

Efektem wdrożenia nowego planu ma być skalowanie produkcji urządzeń potrzebnych do przeprowadzenia transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do roku 2050.

REKLAMA

Sześć technologii

Zapowiadając nowy przemysłowy plan, Ursula von der Leyen wskazała sześć technologii, które mogą liczyć na szczególne wsparcie w zakresie skalowania produkcji na terenie Unii Europejskiej.

Szefowa KE wymieniła: panele fotowoltaiczne, baterie, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz technologie CCS pozwalające na wyłapywanie i przechowywanie emisji dwutlenku węgla.

– To są krytyczne branże, którym musimy dać alternatywę dla oferty zagranicznej. Chcemy, aby ten przemysł został i prosperował tutaj – zaznaczyła von der Leyen, sygnalizując, że firmy zajmujące się produkcją wspomnianych technologii będą mogły liczyć m.in. na dodatkowe ulgi podatkowe.

Cztery filary

REKLAMA

Przemysłowy plan, który ogłosiła wczoraj von der Leyen, ma bazować na czterech filarach: przewidywalnym i uproszczonym otoczeniu regulacyjnym, szybszym dostępie do finansowania, podniesieniu umiejętności pracowników oraz wolnym handlu dla łańcuchów dostaw potrzebnych przemysłowi czystych technologii w UE.

W ramach pierwszego filaru Komisja Europejska ma opracować szereg regulacji w ramach dyrektywy określanej jako Net-Zero Industry Act (projekt tej dyrektywy ma zostać przedstawiony w połowie marca br.), a także zadbać o zabezpieczenie dostaw kluczowych surowców potrzebnych przemysłowi cleantech. W tym celu KE zamierza opracować oddzielną dyrektywę poświęconą łańcuchom dostaw związanym z krytycznymi pierwiastkami.

W tym obszarze KE uwzględnia ponadto reformę unijnego rynku energii elektrycznej, której celem ma być zapewnienie taniej energii odnawialnej dla odbiorców na terenie UE.

Inwestycje w fabryki paneli fotowoltaicznych, baterii oraz turbin wiatrowych mogą liczyć na ułatwiony i szybszy dostęp do finansowania. Powołanym w tym celu kolejnym źródłem finansowania takich inwestycji będzie Europejski Fundusz Suwerenności, którego założenia mają zostać przedstawione w dalszej części tego roku.

Bruksela zapowiada ponadto wdrożenie narzędzi służących ochronie europejskiego przemysłu czystych technologii przed zagraniczną konkurencją, która jest wspierana subsydiami pozwalającymi na oferowanie na terenie UE produktów po niższych cenach.

– Europa jest zdeterminowana, aby przewodzić rewolucji czystych technologii. Dla naszych firm i obywateli to oznacza zamianę potencjału w wykwalifikowane miejsca pracy i wprowadzenie innowacji do masowej produkcji. Lepszy dostęp do finansowania pozwoli naszemu przemysłowi na szybkie skalowanie – zapewniła szefowa KE.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.