Zapraszamy na konferencję "Europolis – inteligentne rozwiązania dla europejskich miast"

Zapraszamy na konferencję "Europolis – inteligentne rozwiązania dla europejskich miast"
Radek Kołakowski, flickr cc-by

{więcej}Jak usprawnić transport publiczny i pozbyć się ulicznych korków? Jak poprawić efektywność energetyczną miast? Kiedy w miastach będziemy mogli oddychać czystym powietrzem? Z tymi zagadnieniami zmierzą się uczestnicy drugiej edycji konferencji „Europolis. Inteligentne miasta przyszłości”.

Wydarzenie, w tym roku poświęcone kwestii niskoemisyjności, organizują Fundacja Schumana oraz Miasto Stołeczne Warszawa, a wśród gości specjalnych znajdą się m.in. Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji, Marcin Korolec, Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy – informuje Polska Fundacja im. Roberta Schumana. 

Europolis – inteligentne rozwiązania dla europejskich miast

REKLAMA

Druga edycja międzynarodowej konferencji poświęconej miastom przyszłości, 13 czerwca, godz. 11.00, Centrum Nauki Kopernik

Ponad dwie trzecie ludności Europy mieszka w miastach. To miasta stanowią źródła wzrostu gospodarczego, ośrodki innowacyjności i centra konsumpcji. Jednocześnie to one zużywają 80% energii i są odpowiedzialne za 80% emisji CO2 (źródło: Komisja Europejska). Coraz częściej zdają sobie z tego sprawę władze miast, które dążą do wprowadzenia rozwiązań niskoemisyjnych w środkach transportu, w budownictwie, na rynku energetycznym i w innych obszarach działania miasta.

REKLAMA

Tegoroczna konferencja jest okazją do spotkania przedstawicieli władz miejskich z ekspertami i praktykami, którzy wspólnie zastanowią się jak sprostać wyzwaniom, które stoją przed miastami w kontekście ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Eksperci przedstawią najciekawsze rozwiązania z wykorzystaniem inteligentnych technologii oraz inicjatywy europejskich miast, w których udaje się tworzyć niskoemisyjne gospodarki.

– Europejczycy mieszkają głównie w miastach. Dzięki temu możliwy jest ich dynamiczny rozwój. Jednocześnie to właśnie miasta i ich mieszkańcy generują najwięcej odpadów i zanieczyszczeń. My – mieszkańcy miast jesteśmy współodpowiedzialni za stan naszego środowiska. Dlatego ważne jest
aby zwiększać świadomość społeczeństwa w tej kwestii. Musimy wspólnie z władzami, ekspertami i przedstawicielami biznesu szukać inteligentnych rozwiązań, które pomogą ograniczyć problem zanieczyszczenia – mówi Anna Radwan Prezes Fundacji Schumana.

Potwierdzeniem dla tych słów jest fakt, że konferencję oprócz miasta stołecznego Warszawy, merytorycznie wspierają Komisja Europejska oraz Ośrodek Dialogu i Analizy THINK-TANK. W przedsięwzięcie włączyły się również firmy prywatne, które tworzą rozwiązania przyjazne środowisku i społeczeństwu. Partnerami konferencji Europolis 2014 są MasterCard, PKN Orlen, RWE i Siemens.

 – W MasterCard nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami technologicznymi wspierającymi rozwój nowoczesnych, inteligentnych miast. Współpracujemy z lokalnymi władzami na rzecz podnoszenia efektywności infrastruktury miejskiej, w tym m.in. transportu publicznego, jako jednego z najistotniejszych elementów współczesnego, niskoemisyjnego miasta. Konferencja Europolis stanowi doskonałą platformę dyskusji pomiędzy przedstawicielami miast, organizacji pozarządowych i biznesu, dlatego z przyjemnością dołączyliśmy do grona partnerów tegorocznej edycji wydarzenia – mówi Michał Skowronek, Dyrektor Generalny na Polskę i Kraje Bałkańskie w MasterCard Europe.

– Dla Siemensa inteligentne technologie w miastach to nie wirtualna, odległa w czasie rzeczywistość – to absolutna konieczność. I tym zajmujemy się w praktyce. Optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury wymaga innowacyjnych rozwiązań, które my oferujemy i wdrażamy już dziś. Dlatego bierzemy udział w projektach stawiających sobie za cel budowę zrównoważonego otoczenia teraz i w przyszłości – deklaruje Marek Bielski, Członek Zarządu, Dyrektor Sektora Infrastructure & Cities, Siemens Sp. z o.o.

Polska Fundacja im. Roberta Schumana​