Opóźnienia reformy EU ETS powodem spadku notowań EUA i CER we wrześniu

Wartość uprawnień EUA we wrześniu zmniejszyła się o 8,8 proc. i na koniec miesiąca wyniosła 5,82 euro (stosunek średniej ceny zamknięcia ostatniej sesji września i sierpnia). Średnie ceny uprawnień na rynku spot notowane na giełdach ICE ECX oraz EEX zawierały się w przedziale 5,67-6,39 euro. Współczynnik zmienności dla cen EUA wyniósł 3,47 proc. Najwyższą średnią cenę zamknięcia dla EUA zanotowano podczas pierwszej sesji miesiąca, najniższą – 23 września.

Jednostki CER także zanotowały spadkowy trend i zakończyły wrzesień na poziomie 0,12 euro – najniższym od maja br. W ciągu miesiąca cena CER zawierała się w przedziale 0,12-0,18 euro. Maksymalną wartość uprawnienia te osiągnęły 1 września, najniższą – podczas ostatniej sesji miesiąca. Współczynnik zmienności tych jednostek wyniósł aż 11,23 proc. Różnica cen EUA i CER, ze względu na obniżenie notowań EUA spadła poniżej 6 euro i pod koniec września osiągnęła średnią wartość 5,70 euro. W trakcie miesiąca spread cenowy zawierał się w przedziale 5,52-6,23 euro.

Wolumen obrotu na rynku kasowym we wrześniu osiągnął poziom 60,56 mln uprawnień. W ponad 99 proc. przedmiotem obrotu były uprawnienia EUA. Łączna liczba jednostek sprzedanych na rynku pierwotnym wyniosła 40,66 mln EUA. Średnie zainteresowanie 20 aukcjami przeprowadzonymi w minionym miesiącu (stosunek wolumenu ofert kupna do liczby oferowanych uprawnień) ponad pięciokrotnie przekroczyło liczbę sprzedawanych uprawnień.

REKLAMA

Spadek wartości uprawnień EUA był spowodowany doniesieniami na temat wydłużenia procesu legislacyjnego związanego z wprowadzeniem reformy strukturalnej systemu ETS. Na spotkaniu Komisji ds. Ochrony Środowiska (ENVI) europosłowie zdecydowali, że głosowanie w komisji w sprawie wprowadzenia mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej odbędzie się dopiero 23-24 lutego 2015 r. Po tej informacji, w ujęciu dziennym, uprawnienia EUA zanotowały 5,5-proc. spadek wartości. Zanim projekt reformy strukturalnej trafi pod obrady ENVI, dokument będzie przedmiotem negocjacji między krajami członkowskimi oraz unijnymi legislatorami. Do 22 stycznia 2015 r. ENVI powinna opracować ostateczną wersję projektu reformy strukturalnej. Wtedy okaże się, czy propozycja utworzenia mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej będzie zakładała odsunięcie uprawnień EUA już w 2017 r. czy dopiero od 2021 r. Ten zapis będzie kluczowy w kontekście kształtowania się ceny uprawnień EUA w najbliższych miesiącach.

REKLAMA

We wrześniu głosowanie ENVI potwierdziło chęć utrzymania darmowych przydziałów EUA dla sektorów przemysłu energochłonnego w ramach EU ETS w latach 2015-2019. Wniosek został przegłosowany niewielką liczbą głosów. Za poparciem propozycji opowiedziało się 34 członków ENVI, przeciwko było 30, 3 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że instalacje zagrożone ryzykiem ucieczki emisji (tzw. carbon leakage) nie utracą darmowych przydziałów ujętych w rozporządzeniu EU ETS. 

Ważnym wydarzeniem września w ujęciu globalnej polityki klimatycznej było spotkanie Narodów Zjednoczonych w sprawie globalnej polityki dotyczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmian klimatu, które pod koniec miesiąca odbyło się w Nowym Jorku. Konferencja była kolejną okazją do skonfrontowania stanowisk największych gospodarek i emitentów świata nt. wiążącego porozumienia post-Kyoto. Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą czyniły starania aby zmniejszyć swoją emisję i zobowiązał się do udziału USA w nowym porozumieniu. Obama wezwał Chiny do zwiększenia wysiłków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przypomnijmy, że kraj ten zobowiązał się do utworzenia od 2017 r. ogólnokrajowego systemu handlu uprawnieniami. Indie z kolei zapowiedziały, że nie zamierzają zobowiązywać się do redukcji emisji, gdyż jest to sprzeczne z ich polityką rozwoju. Według większości komentatorów znalezienie kompromisu między USA, UE, Chinami i Indiami będzie kamieniem milowym w  utworzeniu nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Taka przełomowa umowa może zostać wynegocjowana podczas COP, czyli szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 r.

Czynnikiem ryzyka, który w najbliższych tygodniach może wzrostowo wpłynąć na kształtowanie się wartości uprawnień EUA są rozmowy w sprawie nowego pakietu klimatyczno-energetycznego. Do końca br. powinny zapaść decyzje dotyczące celów, jakie stawia sobie Unia Europejska w dziedzinie walki ze zmianami klimatu oraz redukcji emisji. Cele, jakie będzie stawiał nowy pakiet klimatyczno-energetyczny 2030 są ważne w kontekście kształtowania się cen EUA. Obok najważniejszego celu – redukcji emisji CO2, w skład nowego pakietu klimatyczno-energetycznego wchodzić będzie wymóg redukcji zużycia energii w UE czyli zwiększenie efektywności energetycznej oraz zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym UE.

 

Autorem komentarza jest Wojciech Hofman – makler, Dom Maklerski Consus S.A. wojciech.hofman@consus.eu.