"RZ": blackout już nam nie grozi

"RZ": blackout już nam nie grozi
Matty Ring, flickr cc

„Rzeczpospolita” ocenia, że w Polsce w najbliższych latach nie będzie problemów z dostawami energii – mimo planów wyłączenia kilku gigawat przestarzałych elektrowni węglowych. Warunkiem jest jednak zrealizowanie w terminie planowanych inwestycji.

Jak informuje „RZ”, plany polskich koncernów energetycznych zakładają inwestycje w warte w sumie 114 mld zł. PGE chce zainwestować 50 mld zł, Tauron – 29 mld zł, Enea – 20 mld zł, a Energa 14,8 mld zł.

„RZ” cytuje Dorotę Dębińską-Pokorską z  PwC, która ocenia, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w najbliższych latach konieczne jest terminowe uruchomienie nowych bloków przynajmniej w Opolu, Kozienicach i Jaworznie. 

REKLAMA

Polska energetyka musi inwestować nie tylko w nowe moce, ale także w modernizację istniejących.

REKLAMA

Potrzebne są też inwestycje w przestarzałą sieć elektroenergetyczną. W sumie na sieci dystrybucyjne ich operatorzy mają wydać do 2020 r. 14,2 mld zł, z czego najwięcej chce przeznaczyć na ten cel Energa (9,2 mld zł). Nie wiadomo jednak czy operatorom sieci dystrybucyjnych wystarczy środków na ich budowę. 

Z kolei cytowany przez „RZ” Aleksander Śniegocki z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych ocenia, że widmo blackoutu, który zapowiadano już na 2016 r., oddaliła stagnacja popytu na energię oraz decyzja Urzędu Regulacji Energetyki wydłużająca czas pracy starych elektrowni jako rezerw. 

Jak informuje wnp.pl, w latach 2014-2020 z Polsce zaplanowano wyłączenie przestarzałych bloków energetycznych o łącznej mocy 3,2 GW, z czego 2,4 GW do końca przyszłego roku. Cześć wyłączanych jednostek będzie jednak utrzymywana w gotowości na wypadek niedoboru energii. 

Wnp.pl powołując się na dane PSE informuje, że do 2020 r. w Polsce powinno powstać 5,9 GW elektrowni konwencjonalnych.

gramwzielone.pl