Pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie

Pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie
Biogazownia rolnicza w Kisielicach. Źródło: youtube.com

Należąca do PGE Polskiej Grupy Energetycznej farma wiatrowa oraz lokalna biogazownia w Kisielicach zapewniają samowystarczalność energetyczną całej gminie. Kisielice postawiły na odnawialne źródła energii, co doceniła Komisja Europejska przyznając gminie nagrodę w ramach ManagEnergy 2014 – czytamy w komunikacie PGE. 

Komunikat PGE

Gmina Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim jest pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie. Energię na potrzeby gminy produkuje przede wszystkim zlokalizowana tam farma wiatrowa należąca do PGE, która składa się z 27 turbin o łącznej mocy 40,5 MW. Do końca 2015 r. w rejonie Kisielic powstanie druga farma wiatrowa – Kisielice II, składająca się z kolejnych 6 turbin, z których każda osiągnie moc 2 MW. Będzie to farma przyłączona do sieci elektroenergetycznej w tym samym punkcie co Kisielice I. Produkcja energii na potrzeby gminy uzupełniana jest także przez pracę istniejącej od 2014 r. biogazowni rolniczej o mocy elektrycznej 0,99 MW oraz mocy cieplnej przekraczającej nieznacznie 1 MW.

REKLAMA
REKLAMA

Samowystarczalność energetyczną gminy Kisielice doceniła Komisja Europejska, przyznając jej nagrodę ManagEnergy 2014. Film o wykorzystaniu OZE w gminie Kisielice został zaprezentowany w Brukseli na konferencji „Heating and cooling in the European energy transition”, podczas której dyskutowano na temat roli ciepłownictwa i chłodnictwa w transformacji energetycznej.

PGE Polska Grupa Energetyczna posiada obecnie 10 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 311 MW. Do końca 2015 roku planuje uruchomić kolejne 4 farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej 218 MW.

Więcej informacji o produkcji energii odnawialnej w gminie Kisielice oraz film prezentujący wykorzystanie przez nią OZE w artykule: Zobacz jak działa pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie

PGE