India solar 10 proc

KPMG: koszt energii z PV w Indiach o 1/10 niższy niż z węgla już w 2020

Analitycy KPMG India szacują, że  już około 2020 r. koszty produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych będą o ok. 10 proc. niższe niż w przypadku produkcji energii z elektrowni węglowych.

W nowym raporcie na temat perspektyw indyjskiego rynku fotowoltaicznego pt.  The Rising Sun – Disruption on the Horizon KPMG India ocenia, że dalszy spadek kosztów produkcji energii z PV – wynikający m.in. ogromnej skali inwestycji w PV w Indiach i intensywnej walki deweloperów o przyznawane w aukcjach wsparcie – przełoży się na spadek kosztów produkcji energii słonecznej w ujęciu Levelized Cost of Electricity (LCOE) do poziomu około 0,06 USD/kWh, a około 2025 r. – do 0,05 USD/kWh.

REKLAMA

Obecnie przyznawane w ostatnich indyjskich aukcjach dla PV ceny za energię wynoszą już około 0,08 USD/kWh.

REKLAMA

Wdrażanie imponujących planów rządu Indii, które chcą promować rozwój energetyki słonecznej na wielką skalę, co ma być odpowiedzią na problemy z dostępem do energii w tym kraju, sprawiają, że Indie stają się jednym z najważniejszych miejsc na fotowoltaicznej mapie świata.

KPMG India szacuje ponadto, że spadek kosztów produkcji energii z PV, przy silnym wsparciu dla energetyki słonecznej, które deklaruje obecny indyjski rząd, sprawi, że udział PV w miksie energetycznym Indii wzrośnie na koniec obecnej dekady do 5,7 proc., a około roku 2025 – nawet do 12,5 proc.

Analitycy KPMG India szacują ponadto, że stopniowe zastępowanie generacji węglowej generacją ze źródeł odnawialnych przełoży się na spadek indyjskich emisji CO2 w tym czasie o 33-35 proc. w porównaniu do emisji z 2005 r.

 

KPMG India szacuje, że realizacja planu indyjskiego rządu w zakresie energetyki odnawialnej, tzw. India Solar Mission, poskutkuje wzrostem zainstalowanego potencjału PV w Indiach aż do 166 GW w roku 2025. Dla porównania, całkowity potencjał fotowoltaiki, którą zamontowano na całym świecie na koniec 2014 r. wyniósł według SolarPower Europe 178 GW.